Medialab Katowice od 2012 roku łączy działania twórcze, badawcze i edukacyjne. Uczestnicy naszych interdyscyplinarnych projektów na pograniczu sztuki, designu i technologii korzystają z narzędzi cyfrowych do badania miasta i tworzenia nowych narracji dla Katowic. Realizujemy warsztaty, interwencje w przestrzeni publicznej, wykłady i dyskusje, tworzymy wystawy i wydajemy publikacje. Specjalizujemy się w analizie i wizualizacji danych, procesach projektowych oraz programowaniu interakcji za pomocą mikrokontrolerów.
Publikacja przedstawia projekty zrealizowane w pierwszym roku działania Medialabu Katowice. Dwujęzyczne wydawnictwo jest dostępne w wersji drukowanej i elektronicznej jako pdf. Towarzyszą mu materiały multimedialne opublikowane na stronie Medialabu: filmy, galerie zdjęć i prezentacje wybranych projektów.
art+bits to międzynarodowy festiwal prezentujący zjawiska z pogranicza sztuki, designu i technologii. Wydarzenie skupia twórców i badaczy pracujących w obszarze nowych mediów, działań w sieci i eksperymentów technologicznych. Uczestnicy festiwalu mogą wziąć udział w wystawach, warsztatach, prelekcjach i pokazach audiowizualnych.
Strona prezentuje projekty Medialabu zrealizowane w 2013 roku w ramach platformy MiastoLab, będącej tymczasową przestrzenią spotkań osób z różnych środowisk, pracujących wspólnie nad nowymi pomysłami i alternatywnymi rozwiązaniami dla miasta. To nieoczywiste miejskim laboratorium, w którym testujemy zarówno drobne ulepszenia, jak też potencjalne kierunki i scenariusze rozwoju miasta.
Interdyscyplinarne spotkanie projektantów, programistów, urbanistów, aktywistów, dziennikarzy i innych osób, pracujących wspólnie nad pozyskiwaniem, przetwarzaniem i analizą danych, by stworzyć narracje opisujące ważne problemy miasta.
Druga edycja festiwalu sztuki i technologii art+bits zrealizowanego we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach i interaktywnym domem mediowym Netizens.
Konferencja poświęcona nowym metodom badania, opisywania, poznawania i oswajania miasta z wykorzystaniem technologii przetwarzania danych.
Wystawa prezentująca historię Katowic za pomocą specjalnie przygotowanego języka wizualnego składającego się z map, animacji i wizualizacji danych liczbowych.
Trzecia edycja międzynarodowego festiwal prezentującego zjawiska z pogranicza sztuki, designu i technologii.
Projekt realizowany przez jedenaście organizacji z czołowych miast Europy Centralnej – Belgradu, Berlina, Budapesztu, Bratysławy, Katowic, Pragi i Warszawy. Jego celem jest skupienie osób i społeczności zaangażowanych w projekty kulturalne, społeczne i architektoniczne, które redefiniują sferę publiczną i przestrzenie wspólne miast.
Wystawa o jednej z najważniejszych katowickich ulic stworzona w duchu data-driven przez interdyscyplinarny zespół projektowy Medialabu.
Program wsparcia dla młodych ludzi eksperymentujących z technologiami cyfrowymi. Uczestnicy otrzymali środki finansowe i pomoc w realizacji projektów.
Nagroda w konkursie Śląska Rzecz w kategorii Wystawiennictwo dla wystawy Promenada na południe. Historia ulicy Kościuszki.
Publikacja poświęcona jest historii i rozwojowi ulicy Kościuszki w Katowicach. Prawie trzystustronicowa monografia ulicy zawiera artykuły autorstwa Irmy Koziny, Przemysława Piwowarczyka, Marka Wojcika, Jacka Manieckiego i Ryszarda Nakoniecznego.
Stworzony przez Medialab Katowice interaktywny raport www.dataforculture.eu zdobył nagrodę German Design Award 2021 przyznawaną przez German Design Council w kategorii Excellent Communications DesignWeb. To nagroda rządu niemieckiego dla najlepszych przykładów dobrego, skutecznego, odpowiedzialnego dizajnu.
Wydarzenie składające się z warsztatów, wykładów i spacerów poświęconych projektowaniu, programowaniu i historii miasta.
Katowice. Spacerownik po południowym śródmieściu to kieszonkowa publikacja opisująca tereny na południe od torów kolejowych. Osią, wokół której skupia się narracja, jest ulica Kościuszki – najdłuższa ulica Katowic.
Dane o Katowicach udostępnione podczas realizacji projektów badawczych Medialabu w serwisie otwartych danych.
Pełna dokumentacja fotograficzna wydarzeń organizowanych przez Medialab od 2012 roku. Zdjęcia do pobrania w dobrej jakości udostępniono na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa CC BY.