Wzbudzająca zachwyt „wystawa miejskiej architektury” czy ruchliwa droga wylotowa z centrum na południe miasta? Wystawa o historii ulicy Kościuszki przygotowana na bazie unikatowych materiałów z Archiwum Urzędu Miasta, starych map, fotografii, szkiców szyldów sklepowych i planów architektonicznych.
Wyniki badania wydarzeń kulturalnych w Katowicach przedstawione za pomocą map i wizualizacji danych.
Czy wiesz, ile Katowice wydają na kulturę? Czy budżet miasta zwiększył się w ostatnich latach? Jak porównać wydatki Katowic do innych polskich miast? Jak sprawić, by dane budżetowe były zrozumiałe dla mieszkańców? Nowy zespół zadaniowy Medialabu podejmuje próbę wizualizacji katowickiego budżetu.
Promocja publikacji “public preposition” Mischy Kuballa oraz dyskusja o sztuce w przestrzeni publicznej z udziałem artysty i Bogny Świątkowskiej.
Kultura czy zieleń? Nauka czy sport? Przemysł czy biznes? Z czym kojrzą się dzisiaj Katowice? Zapytaliśmy o to uczestników Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbywającego się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym.
art+bits to międzynarodowy festiwal prezentujący zjawiska z pogranicza sztuki, designu i technologii. Wydarzenie skupia polskich i zagranicznych twórców i badaczy, pracujących w obszarze nowych mediów, działań w sieci i eksperymentów technologicznych. Uczestnicy festiwalu mogą wziąć udział w wystawach, warsztatach, prelekcjach i pokazach audiowizualnych.
Wystawa jest wynikiem projektu edukacyjno-badawczego realizowanego od 2013 roku przez Medialab Katowice. Nawiązuje on do działalności Instytutu Isotype i uniwersalnego języka wizualnego stworzonego w Wiedniu w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Ekspozycja rezygnuje z klasycznej narracji historycznej, stawiającej w centrum zainteresowania ważne postacie, wydarzenia polityczne i wojny. Ich miejsce zajmują diagramy, mapy i wizualizacje danych, ilustrujące gwałtowne przemiany w przestrzeni Katowic.
Konferencja poświęcona nowym metodom badania, opisywania, poznawania i oswajania miasta z wykorzystaniem cyfrowych technologii przetwarzania danych.
Jakie korzyści może przynieść otwarty dostęp do danych o mieście? Jak sprawić, by było ono bardziej transparentne i przyjazne mieszkańcom? Podczas spotkania zaprezentowaliśmy różne strategie miast i instytucji, ale przede wszystkim inicjatywy oddolne, takie jak infoaktywizm i mapowanie miasta.