Pischinger to wielowarstwowy krój pisma nawiązujący do historii i ikonografii miasta. Powstał on w ramach projektu badawczego Typograficzny research Katowic prowadzonego przez projektantkę krojów Verenę Gerlach.
Współczesny wygląd katowickich ulic jest wynikiem skomplikowanej historii i ścierających się wzajemnie stylów i konwencji. Od krzykliwego języka nowoczesnej reklamy, przez ręcznie wykonane szyldy sklepików i zakładów, zachowane w niektórych miejscach neony, po jeszcze wcześniejsze wpływy Art Nouveau.
Wiele inspiracji autorzy kroju odnaleźli w dokumentach dotyczących regionu, gdzie ujawniają się wyraźne wpływy niemieckie – plakaty propagandowe związane z plebiscytami na Śląsku ukazują wyraźną opozycję dwóch państw, także w stosowanym języku graficznym, natomiast tradycja kaligraficzna jest bogata w zaskakujące połączenia, co jest efektem czerpania z wielu stylów i konwencji.
Wielowarstwowy krój pisma, w którym każda kolejna warstwa wyraża charakter innego okresu historii Katowic, dobrze oddaje te korelacje. Czasem połączenia wzmacniają czytelność przekazu, w innym przypadku osłabiają go, ilustrując obecny kształt typografii miasta.
Krój posiada dwie podstawowe odmiany: frakturę i grotesk (antykwę bezszeryfową). Ponadto zawiera wiele wariantów nawiązujących m.in. do neonów, winylowych liter trójwymiarowych i typografii wernakularnej. Poszczególne warstwy czerpią inspiracje z różnych okresów historii typograficznej miasta. Do czasów niemieckich nawiązuje fraktura, neony do lat 60. i 70., natomiast typografia winylowa oraz trójwymiarowa do okresu transformacji i początków kapitalizmu. Wszystkie odmiany można dowolnie zestawiać, nakładając je na siebie i tworząc nowe konfiguracje.
Dzięki przyjaznemu charakterowi krój może znaleźć zastosowanie w identyfikacji wizualnej, projektach promujących miasto, a także gadżetach. Można go zainstalować na własnym komputerze i stosować we własnych projektach.