W ostatnich latach obserwowaliśmy dynamiczny przyrost narzędzi technologicznych tworzonych i rozwijanych przez instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe. Podczas konferencji adresowanych do kadr organizacji działających w kulturze, edukacji i projektach społecznych panował entuzjazm dla potencjału nowych technologii.
Jednocześnie, przeglądając chociażby liczby pobrań aplikacji mobilnych tworzonych przez polskie muzea, zauważyć można, że są one bardzo skromne. Nie osłabia to jednak wiary w możliwości i zasięg narzędzi cyfrowych. Niektórzy powołują się na argument, że publiczność i odbiorcy tych produktów jeszcze do nich nie dojrzeli. Jednak praktyki społeczne temu przeczą – miliony polskich użytkowników korzystają przecież bez przeszkód z urządzeń mobilnych, aplikacji i serwisów społecznościowych.
Coraz istotniejsze staje się więc pytanie, czy instytucje publiczne powinny inwestować znaczne środki i zasoby w tworzenie nowych rozwiązań technologicznych, zwłaszcza jeśli wykorzystywane są one przez niewielką grupę odbiorców? Poradnik “Jak mądrze wdrażać nowe technologie w projektach kulturalnych, społecznych i edukacyjnych” może pomóc w namyśle nad sensem tworzenia nowych narzędzi.
W przypadku, gdy nowe technologie są istotnie najlepszą drogą do osiągnięcia założonego przez organizację celu, poradnik ułatwi wybór najbardziej efektywnego sposobu ich wdrożenia. Skorzystają z niego m.in. organizacje i instytucje, które planują wdrożenie projektu z wykorzystaniem np. aplikacji mobilnych, serwisów internetowych, gier i innych podobnych rozwiązań.
Poradnik powstał podczas spotkania grupy roboczej RemiksLab w dniach 19–20 września 2015 roku Katowicach dzięki współpracy Medialabu Katowice z Centrum Cyfrowym, Ośrodkiem „Brama Grodzka –Teatr NN” oraz Stowarzyszeniem Arteria.