art+bits to międzynarodowy festiwal prezentujący zjawiska z pogranicza sztuki, designu i technologii. Wydarzenie skupia twórców i badaczy pracujących w obszarze nowych mediów, działań w sieci i eksperymentów technologicznych. Uczestnicy festiwalu mogą wziąć udział w wystawach, warsztatach, prelekcjach i pokazach audiowizualnych.
Tegoroczna edycja odbędzie się w nowym budynku Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Osią festiwalu jest wystawa prac z obszaru sztuki nowych mediów i designu. Uzupełniają ją liczne wydarzenia z udziałem specjalnie zaproszonych gości: wykłady i prezentacje podzielone na bloki tematyczne, panel dyskusyjny dotyczący historii sztuki nowych mediów, a także warsztaty będące świetną okazją do eksperymentów ze sztuką i technologią pod okiem doświadczonych mentorów. Zaprezentowane zostaną też najlepsze prace dyplomowe z obszaru nowych mediów powstałe na uczelniach artystycznych w Polsce. Dodatkową atrakcją będzie perfomance audiowizualny oraz afterparty przygotowane przez Biuro Dźwięku Katowice. Trzy festiwalowe dni wypełnią ponadto pokazy animacji, prac video i dokumentacji wybranych projektów.
1. Kanon Nowych Mediów: podczas kilkudziesięciu lat nowe media zyskały status pełnoprawnego gatunku twórczości artystycznej. Kluczowe dla historii nowych mediów realizacje zaprezentowane zostaną w formie specjalnie przygotowanej publikacji, uzupełnionej o panel dyskusyjny i projekcję video wybranych prac.
2. Design spekulatywny: wobec szybkiego tempa zmian społecznych i technologicznych rolą projektowania nie jest już tylko rozwiązywanie dzisiejszych problemów, lecz także przewidywanie nowych zjawisk i sytuacji. Design staje się czymś więcej, niż tylko narzędziem, kształtując sposób myślenia o najbliższej przyszłości.
3. Kultura hackowania: hackerstwo rozumieć można jako biegłość w obsłudze współczesnych, fizycznych i cyfrowych narzędzi, znajomość zasad ich działania i umiejętność przekształcania ich na własne potrzeby. Tego typu techniczne kompetencje są podstawą dla działalności krytycznej, społecznej i artystycznej prezentowanej w ramach panelu.
4. Wizualizacja danych: rosnąca liczba informacji w Sieci wymusza powstanie nowych narzędzi, ułatwiających budowanie czytelnych i atrakcyjnych komunikatów. Coraz większą wagę zyskuje zagadnienie pozyskiwania, przetwarzania i prezentacji dużych zbiorów danych. Interesującym aspektem tego procesu jest jego wpływ na model wytwarzania wiedzy w społeczeństwie sieciowym.
5. Cyfrowa przestrzeń publiczna: miniaturyzacja technologii, mobilne media i nieustanne podłączanie do Sieci nowych rodzajów urządzeń sprawiły, że komputer przestał być samoistnym obiektem przeznaczonym dla biura lub mieszkania. Wraz z narastającym rozproszeniem cyfrowych narzędzi powstają nowe zjawiska społeczne i nowe możliwości zaangażowania obywatelskiego.
art+bits jako jedyny w Polsce festiwal sztuki i technologii organizowany jest przez kilka różnych organizacji: najważniejszą w mieście instytucję kultury: Katowice – Miasto Ogrodów, największy w kraju medialab, jedną z czołowych polskich uczelni projektowo-artystycznych ASP Katowice i działającą w sektorze kreatywnym firmę Netizens.
Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów została powołana po staraniach Katowic o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Mimo że miasto nie otrzymało tytułu, zaproponowany program obchodów zdobył uznanie mieszkańców i władz miasta. Działania instytucji znacznie wykraczają poza tradycyjne projekty artystyczne, takie jak festiwale, wystawy, koncerty. Ważną rolę odgrywają projekty edukacyjne i społeczne, a także przedsięwzięcia redefiniujące przestrzeń publiczną Katowic. W 2015 roku instytucja realizuje program obchodów 150 urodzin miasta.
Netizens Digital Innovation House to interaktywny dom produkcyjny działający w obszarach: online advertising, mobile, interactive installations i software. Tworzy go zespół specjalistów, którzy opracowują innowacyjne rozwiązania łączące światy on-line i off-line oraz realizują projekty informatyczne na dużą skalę. Z usług Netizens korzystają marki, agencje reklamowe i działy IT w Polsce i na świecie, m.in. Saint-Gobain, Leroy Merlin, Lexus, WSIP, Concept X, Peppermint.
Medialab Katowice to eksperymentalny projekt łączący działania twórcze, badawcze i edukacyjne. Uczestnicy interdyscyplinarnych przedsięwzięć, sytuujących się na pograniczu sztuki, designu i technologii, wykorzystują media cyfrowe do badania miasta i tworzenia nowych narracji dla Katowic. Medialab jest miejscem wymiany pomysłów i wiedzy, spotkań z inspirującymi artystami i projektantami, a także platformą współpracy z twórcami oraz instytucjami z różnych krajów – uczelniami, organizacjami pozarządowymi i firmami sektora kreatywnego.
Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach kształci adeptów na Wydziale Projektowym i Wydziale Artystycznym. Obok tradycyjnych warsztatów bardzo dynamicznie rozwijany jest obszar związany z nowymi mediami, cyberprzestrzenią i najnowszymi środkami komunikacji. Uzupełnieniem oferty kształcenia są warsztaty i kursy z udziałem wybitnych artystów i dizajnerów z kraju i zagranicy. Organizowane w należącej do ASP galerii Rondo Sztuki wystawy, spotkania, sympozja i koncerty artystów uznanych na całym świecie dopełniają pokazy młodych twórców, studentów dopiero wchodzących w profesjonalny świat sztuki i dizajnu.