Jak przedstawić interpretację kultury poprzez dane? Jakie są unikalne możliwości obliczeniowej analizy dużych ilości treści kulturalnych w porównaniu do klasycznych metod jakościowych stosowanych w naukach humanistycznych i naukach społecznych? Jak korzystać z technik ilościowych do badania kluczowej formy kulturowej naszej ery – mediów interaktywnych?
Uczestnicy seminarium poznają założenia projektu selfiecity i poszczególne etapy procesu projektowego podczas jego realizacji. Zrozumieją zasady badania skomplikowanych zjawisk kulturowych dzięki wykorzystaniu wizualizacji metadanych, analizy obrazów i analityki kulturowej. Dowiedzą się, jak wieloaspektowe podejście do analizy i wizualizacji danych może stać się całkowicie nowym narzędziem badania kultury.
W seminarium mogą wziąć udział m.in. projektanci, programiści, inżynierowie, aktywiści miejscy, badacze zainteresowani humanistyką cyfrową, a także osoby planujące realizację interdyscyplinarnych projektów badawczych wykorzystujących nowe metody i technologie.
Wydarzenie odbywa się w ramach 3. edycji Festiwalu sztuki, designu i technologii art+bits. Moderatorem spotkania będzie Piotr Celiński (UMCS w Lublinie, Instytut Kultury Cyfrowej).
Rosnąca liczba informacji w Sieci wymusza powstanie nowych narzędzi ułatwiających budowanie czytelnych i atrakcyjnych komunikatów. Coraz większą wagę zyskuje zagadnienie pozyskiwania, przetwarzania i prezentacji dużych zbiorów danych. Ważnym aspektem tego procesu jest jego wpływ na model wytwarzania wiedzy w społeczeństwie sieci. Panel odbędzie się na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w ramach art+bits festival. Szczegółowe informacje oraz rejestracja na stronie www.artbits.pl.
Moritz Stefaner pracuje z „prawdą i pięknem” na pograniczu wizualizacji danych, estetyki informacji i interakcji. Dzięki doświadczeniom z zakresu kognitywistyki i projektowania interfejsów stara się zachować równowagę pomiędzy estetyczną i analityczną metodą opisu złożonych zjawisk. Poszukując nowych sposobów patrzenia na duże zbiory danych, współpracował między innymi z OECD, Światowym Forum Ekonomicznym, Skype, dpa, FIFA oraz Towarzystwem Wspierania Nauki im. Maxa Plancka. Prowadzi również podcast Data Stories nt. wizualizacji danych.