Czy dane z serwisów społecznościowych mogą nam pomóc w zrozumieniu i opisaniu dynamiki życia kulturalnego w mieście? Informacje zamieszczane na Facebooku pozwalają śledzić nie tylko zainteresowania poszczególnych użytkowników, ale również powiązania pomiędzy nimi a wydarzeniami kulturalnymi i ich organizatorami. Podczas warsztatów analizy danych z serwisu Facebook zbadamy treści publikowane na stronach instytucji oraz interakcje i zachowania osób zainteresowanych katowicką kulturą.
Interesuje nas w szególności kilka zagadnień związanych z badaniami kultury w Katowicach prowadzonymi przez Medialab w ramach projektu Shared Cities. Przeprowadzimy analizę i wizualizację afiliacji, czyli zależności pomiędzy wydarzeniami a zainteresowanymi nimi użytkownikami. Zbadamy „lojalność” uczestników wybranych wydarzeń kulturalnych w kolejnych latach. Spróbujemy stworzyć metodę badania trendów w katowickiej kulturze w oparciu o treści postów publikowanych przez instytucje zawierające m.in. dane przestrzenne i interakcje użytkowników.
Podczas warsztatów będziemy pracować w kilkuosobowych interdyscyplinarnych zespołach zbudowanych z osób mających różne kompetencje i doświadczenia. Uczestnicy otrzymają dostęp do danych nt. wydarzeń kulturalnych w Katowicach pozyskanych wcześniej za pomocą publicznego API. Po opracowaniu założeń dla poszczególnych narzędzi postaramy się opracować ich prototypy pozwalające na wykonywanie analiz i wizualizacji danych. Do udziału zapraszamy osoby o różnych doświadczeniach: badaczy kultury, socjologów, projektantów, programistów, analityków, przedstawicieli instytucji i organizacji pozarządowych.
Shared Cities: Creative Momentum is a European cultural platform addressing the contemporary urban challenges of European cities. SCCM is a joint project of Goethe-Institut (DE), Czech Centres (CZ), reSITE (CZ), Academy of Fine Arts and Design in Bratislava (SK), Association of Belgrade Architects (RS), Hungarian Contemporary Architecture Centre – KÉK (HU), Katowice City of Gardens (PL), KUNSTrePUBLIK (DE), Mindspace (HU), Old Market Hall Alliance (SK), Res Publica – Cities Magazine (PL). Co-funded by the Creative Europe Programme of the European Union.
Analityk danych (data scientist) zajmujący się uczeniem maszynowym oraz interaktywną wizualizacją danych. Przygotowuje i prowadzi szkolenia w ramach deepsense.io (np. głębokie sieci neuronowe dla firmy Intel) oraz wykłada na Imperial College London.
Ukończył fizykę i matematykę na Uniwersytecie Warszawskim, obronił doktorat z teoretycznej optyki kwantowej w ICFO pod Barceloną. Prowadził prace badawcze również na MIT w Bostonie i w ISI Foundation w Turynie. Prowadził wykłady w takich miejscach jak Calltech czy Bay Area D3.js User Group w San Francisco.
Uczy zdolną młodzież Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci oraz jest autorem Quantum Game with Photons – przeglądarkowej łamigłówki opartej na mechanice kwantowej. Prowadził tygodniowe intensywne szkolenie a analizy danych w Pythonie dla socjologów.