Cyber Akademia to międzynarodowy projekt realizowany w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Jego celem jest rozwijanie kompetencji medialnych i komunikacyjnych osób związanych z kulturą – ekspertów ds. PR, dziennikarzy, blogerów, artystów i przedstawicieli instytucji oraz organizacji pozarządowych.
Podczas drugiej sesji spotkań i warsztatów uczestnicy z Polski, Chorwacji, Serbii, Niemiec, Ukrainy, Francji, Hiszpanii oraz Włoch odwiedzą Katowice, dzięki współpracy z Instytucją Kultury Katowice – Miasto Ogrodów oraz Medialabem Katowice.
Motywem przewodnim drugiej edycji jest miasto i jego mieszkańcy – odbiorcy działań kulturotwórczych. Środowisko miejskie ze względu na swoją specyfikę – dynamicznie zmieniającą się ofertę kulturalną, ciągły napływ nowych odbiorców, multikulturowy tygiel językowy o zróżnicowanych korzeniach, a przede wszystkim rosnącą publiczność – wymaga wyjątkowego podejścia i diagnozy potrzeb poszczególnych grup odbiorców.
Środowisko to składa się różnych, ciągle zmieniających się elementów, dlatego by skutecznie komunikować kulturę, należy być elastycznym i otwartym na innowacje. W czasach digitalizacji i udostępniania coraz większej liczby informacji o wiele trudniej jest dotrzeć do wybranego przez nas odbiorcy, co wymusza ciągłe dostosowywanie się do jego potrzeb poprzez szukanie nowych form i narzędzi komunikowania.
W czasie sesji warsztatowej, zorganizowanej we współpracy z Medialabem Katowice, uczestnicy skoncentrują się na udziale nowych mediów w procesie komunikowania kultury. Dzięki warsztatom i spotkaniom z ekspertami w tej dziedzinie uczestnicy wspólnie zbudują innowacyjne narzędzia komunikacji oraz strategie cyfrowych praktyk dla instytucji kultury i sektora pozarządowego, a także sprawdzą, w jaki sposób urozmaicić swoje praktyki przy użyciu takich technik jak wideo mapping oraz instalacje multimedialne.