W Polsce stereotyp przemysłowego Śląska wciąż mocny, ale w oczach mieszkańców konurbacji biorących udział w Europejskim Kongresie Gospodarczym kultura ważniejsza od przemysłu i biznesu.
Zapytaliśmy 1000 uczestników Europejskiego Kongresu Gospodarczego i European Startup Days, z czym kojarzą Katowice. Po zliczeniu wszystkich głosów na pierwszym miejscu znalazł się przemysł (61%), następnie biznes (48%) i kultura (47%).
Interesująco wyglądają wyniki z podziałem na osoby spoza konurbacji i jej mieszkańców. W Polsce stereotyp przemysłowego Śląska wciąż mocny, ale w Katowicach odbyła się „kulturalna rewolucja” – uczestnikom kongresu mieszkającym w konurbacji katowickiej miasto kojarzy się z kulturą (56%) bardziej niż z przemysłem (50%) i biznesem (45%).
Szczególną uwagę zwracają rozbieżności w skojarzeniach mieszkańców konurbacji i gości odwiedzających Katowice. Chodzi oczywiście o rolę przemysłu, ale również skojarzenia z kulturą i terenami zielonymi.
Przez trzy dni zbieraliśmy głosy w różnych częściach Międzynarodowego Centrum Kongresowego i Spodka, ankietując przypadkowe osoby w różnym wieku. Uczestnicy badania mogli wybrać od 0 do 3 spośród wskazanych kategorii:
Interesowało nas przede wszystkim to, czy miasto wciąż utożsamiane jest z przemysłem ciężkim, a także w jakim stopniu uczestnicy kojarzą Katowice z alternatywnymi kategoriami lub proponowanymi kierunkami rozwoju miasta. Ze względu na formułę badania – dużo ludzi, niewiele czasu i natychmiastową wizualizację wyników – zastosowaliśmy zamkniętą listę odpowiedzi, jednak można było oddać pusty głos, nie wskazując żadnej z zaproponowanych kategorii.
Głosy zbierane za pomocą strony www trafiały do bazy danych, a wyniki były wizualizowane w czasie rzeczywistym na stoisku Medialabu Katowice oraz na specjalnie przygotowanej stronie internetowej. Dane z ankiet w surowej postaci można pobrać w pliku csv.