Katowice, miasto otwarte to interdyscyplinarny projekt z zakresu projektowania informacji o mieście skierowany do osób zainteresowanych wizualizacją danych oraz badaczy, urzędników, aktywistów miejskich i przedstawicieli organizacji pozarządowych. Jego celem jest promowanie idei transparentnego miasta i otwartego dostępu do informacji, a także upowszechnianie kompetencji związanych z analizą, interpretacją i prezentacją dużych zbiorów danych.
Realizacja projektu wiąże się z przekonaniem, że atrakcyjny i sprawny system informacji, zbudowany na podstawie powszechnie dostępnych danych, może pomóc mieszkańcom, przedsiębiorcom i urzędnikom w podejmowaniu świadomych decyzji o zamieszkaniu, inwestycjach i rozwoju miasta.
Ruch otwartego dostępu do danych jest związany z kulturą otwartości sieci, która od momentu powstania internetu była jednym z jego filarów. Jednak dopiero od kilku lat idea otwartości danych przedostaje się do przestrzeni publicznej i głównego nurtu polityki oraz gospodarki.
Istnieje kilka powodów wdrażania polityki otwartości. Jednym z nich jest potrzeba transparentności i usprawnienia działania administracji oraz systemu politycznego. Inny wiąże się z aktywnością obywateli i wykorzystaniem danych na rzecz zmiany społecznej. Równie ważnym argumentem jest rozwój gospodarki wiedzy, która dzięki wykorzystaniu otwartych danych może stać się bardziej innowacyjna.
Polityka otwartości i transparentności jest wdrażana przez rządy państw, miasta, organizacje pozarządowe, ale również przez przedsiębiorstwa, które coraz częściej budują modele biznesowe w oparciu o zasady zaufania i przejrzystości. W Polsce idea otwartości danych zdobywa popularność małymi krokami. Pierwsze z nich stawiane są również w Katowicach.