W przeciwieństwie do przedstawicieli świata biznesu, instytucje kultury i organizatorzy wydarzeń w swoich działaniach i przy podejmowaniu decyzji rzadko korzystają z danych. Czego moglibyśmy się dzięki nim dowiedzieć o uczestnikach wydarzeń? Czy zrozumiemy w ten sposób lepiej, jak kultura wpływa na rozwój miasta? Jak skutecznie promować wydarzenia w kulturze nadmiaru?
Zapraszamy na wydarzenie Kultura (w) danych, które odbędzie się 1–2 grudnia 2017 r. w Katowicach. Połączyliśmy siły badaczy kultury, projektantów i programistów, by sprawdzić, na ile cyfrowe narzędzia bazujące na danych mogą nam pomóc w zbadaniu wydarzeń kulturalnych i ich roli w ożywianiu śródmieścia. Przez rok badaliśmy publiczność kilkudziesięciu dużych i mniejszych wydarzeń, nasze ankiety wypełniło niemal cztery tysiące osób. Zgromadziliśmy dane z serwisów informacyjnych i mediów społecznościowych na temat kilku tysięcy eventów odbywających się od 2010 roku w Katowicach.
Sprawdziliśmy, jak działania kulturalne są promowane i komentowane w Sieci: w serwisach informacyjnych i na Facebooku. Używaliśmy danych z Map Google, by zmierzyć czas dojazdu do instytucji różnymi środkami komunikacji i przekonać się, czy mieszkańcy dalszych dzielnic nie są odcięci od kultury. Stworzyliśmy aplikację pozwalającą zweryfikować, ile osób rzeczywiście wzięło udział w eventach, którymi interesowali na Facebooku. Te same dane posłużyły nam też do przeprowadzenia analizy sieciowej pokazującej, jakie wydarzenia i instytucje mają tych samych odbiorców.
Wyniki naszego badania przedstawimy na wystawie w formie wizualizacji, map i narzędzi do eksploracji danych pozwalających na samodzielne zgłębianie wiedzy o przemianach dokonujących się w mieście dzięki kulturze.
Podczas konferencji eksperci z Polski i zagranicy opowiedzą m.in. o tym, (a) jak połączyć tradycyjne metody badania kultury z analizą dużych zbiorów danych z Sieci, przede wszystkim z mediów społecznościowych, (b) jak wydarzenia kulturalne (oficjalne i oddolne) wpływają na rozwój miasta, (c) jak media społecznościowe tworzą usieciowioną sferę publiczną, wpływając na kulturę miejską poprzez różne formy zaangażowania i uczestnictwa, (d) jak pracować z danymi w interdyscyplinarnym zespole, zachowując otwartość i stosując narzędzia szybkiego prototypowania, (e) w jaki sposób i jakie narzędzia do analizy i wizualizacji danych wykorzystać do badania oraz prezentacji skomplikowanych zagadnień, takich jak życie kulturalne miasta.
Wreszcie damy uczestnikom wydarzenia szansę przetestowania w praktyce przedstawianych narzędzi i zagadnień. W ramach kilkunastu warsztatów pokażemy m.in. w jaki sposób przygotować badanie odbiorców, jak stosować metody pracy projektowej, jak analizować dane sondażowe, na czym polega storytelling bazujący na danych i jak tworzyć wizualizacje, a także jak opracować specyfikację dla firmy wdrażającej dla nas cyfrowe narzędzia.
Shared Cities: Creative Momentum is a European cultural platform addressing the contemporary urban challenges of European cities. SCCM is a joint project of Goethe-Institut (DE), Czech Centres (CZ), reSITE (CZ), Academy of Fine Arts and Design in Bratislava (SK), Association of Belgrade Architects (RS), Hungarian Contemporary Architecture Centre – KÉK (HU), Katowice City of Gardens (PL), KUNSTrePUBLIK (DE), Mindspace (HU), Old Market Hall Alliance (SK), Res Publica – Cities Magazine (PL). Co-funded by the Creative Europe Programme of the European Union.