Zapytanie użytkowników o ich opinie na temat produktu cyfrowego wydaje się bardzo oczywistym sposobem na to, żeby dowiedzieć się czegoś o ich doświadczeniu. Jednak to, jakie pytania zadać, żeby otrzymać interesujące nas i proste w interpretacji informacje nie jest już tak banalne. Tu z pomocą przychodzą kwestionariusze takie jak np. SUS i UEQ, o których Natalia Michalak opowie więcej podczas wykładu Kwestionariusze w mierzeniu UX. Czym są i jak ich używać?.
Plan spotkania
Jak możesz wykorzystać wiedzę zdobytą na wykładzie?
Wiedza zdobyta na wykładzie pomoże Ci dobierać kwestionariusze do badań doświadczeń użytkowników w oparciu o ich właściwości psychometryczne: rzetelność, trafność oraz czułość. Sprawi też, że bardziej świadomym odbiorcą/odbiorczynią raportów z badań wykorzystujących metody kwestionariuszowe.
Kto najbardziej z niego skorzysta?
Wykład jest skierowany dla wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć więcej o zastosowaniu standaryzowanych kwestionariuszy w mierzeniu doświadczeń użytkowników. Mogą to być zarówno badacze, jak i designerzy, którzy na co dzień używają głównie metod jakościowych w mierzeniu użyteczności i chcieliby uzupełnić swój arsenał badawczy o metody kwestionariuszowe.
Partnerem Cyklu badawczego Medialabu Katowice jest firma Mobee Dick.
Ma wieloletnie doświadczenie w realizacji badań z obszaru łączącego psychologię i nowe technologie, głównie w projektach naukowych.
Współpracuje z Centrum Badawczym StresLab na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS, gdzie projektuje i sprawdza efektywność psychologicznych interwencji internetowych oraz z firmą projektowo-badawczą Mobee Dick. Prowadzi zajęcia dla studentów kierunku Psychologia i informatyka Uniwersytetu SWPS w Warszawie.