Jakie korzyści może przynieść otwarty dostęp do danych o mieście? Jak sprawić, by było ono bardziej transparentne i przyjazne mieszkańcom? Podczas spotkania zaprezentowaliśmy różne strategie miast i instytucji, ale przede wszystkim inicjatywy oddolne, takie jak infoaktywizm i mapowanie miasta.
Dane odgrywają coraz większą rolę w funkcjonowaniu miasta – zarządzaniu, planowaniu przestrzennym, koncepcjach rozwoju i codziennym życiu mieszkańców. Nowe technologie zmieniają sposób, w jaki doświadczamy przestrzeni i poruszamy się w niej, umożliwiają także nadawanie przestrzeni nowych znaczeń. Dane zmieniają również nasze postrzeganie sfery publicznej, tworzonej równolegle w hybrydowej przestrzeni miasta i mediów społecznościowych.
Jednym z wyzwań „inteligentnego miasta” jest otwarty dostęp do informacji. Jakie korzyści może przynieść mieszkańcom powszechny dostęp do danych o mieście? Rządzących powszechna transparentność zobliguje do podejmowania działań na rzecz miasta – m.in. do aktywnego wspierania rozwoju gospodarczego . Mieszkańcy z kolei, znając dokładnie miasto, mogą podejmować lepsze decyzje i skuteczniej realizować swoje cele.
Wraz z rosnącą liczbą i rolą danych pojawia się potrzeba ich lepszego zrozumienia. Zwiększa się zapotrzebowanie na specjalistów od zarządzania: analityków, programistów, projektantów. Jak sprawić, żeby dane były bardziej dostępne, a miasto otwarte? Jak uczynić je przyjaznym dla mieszkańców? W jaki sposób poprawić jakość przestrzeni publicznej?
Zaprezentowaliśmy różne strategie działania wdrażane przez urzędy miast i instytucje, a także infoaktywizm, dziennikarstwo danych (data journalism) i oddolne mapowanie miasta.