Celem warsztatów przygotowanych przez Medialab Katowice we współpracy z Marcinem Wilkowskim jest zaznajomienie uczestników z metodami automatycznego pozyskiwania i analizy treści kulturalnych z mediów społecznościowych.
W pierwszej części spotkania zaprezentowane zostaną zasady realizacji projektów bazujących na danych oraz podstawowe narzędzia do pozyskiwania treści za pomocą interfejsu programistycznego (API).
Następnie, korzystając z danych pobranych z publicznych stron i grup w serwisie Facebook, uczestnicy przeprowadzą własną analizę – prześledzą działania użytkowników tworzących za pomocą fotografii i komentarzy nowe narracje na temat miejsc postindustrialnych, np. Katowic lub Górnego Śląska.
Warsztaty skierowane są do badaczy kultury, socjologów, ale też analityków, projektantów i programistów zainteresowanych interdyscyplinarnymi przedsięwzięciami badawczymi.
Spotkanie organizowane we współpracy z Instytutem Nauk o Kulturze i Studiów Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Śląskiego w ramach projektu badawczego Miejsca postindustrialne jako przedmiot badań transdyscyplinarnych. Od dizajnu do zakorzenienia.
Absolwent Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego, uczestnik programu doktorskiego Collegium Civitas w Warszawie. Twórca portalu Historia i Media. Pracował w Fundacji Nowoczesna Polska, koordynując działania Koalicji Otwartej Edukacji (KOED). Inicjator spotkań i warsztatów w ramach polskiej edycji THATCamp (The Humanities and Technology Camp). Współpracuje z Ośrodkiem KARTA, ruchem społecznym Obywatele Nauki oraz Instytutem Kultury Miejskiej w Gdańsku. Prowadzi firmę 3edu.