Pierwotna droga ze wsi Katowice do folwarku Brwinow (dzisiejszy Brynów) wiodła przez pola i dalej wokół lasu krętą linią, która częściowo pokrywa się z dzisiejszymi ulicami Świętego Jana, Kochanowskiego i Wita Stwosza. We wspomnianym lesie na głębokości zaledwie kilku metrów zalegały złoża węgla kamiennego i już w 1801 r. rozpoczęła tam wydobycie kopalnia Beata (niem. Beate-Grube).
Prawdopodobnie to właśnie potrzeba transportu węgla była powodem zbudowania nowej, szerokiej i prostej drogi z Katowic przez teren kopalni aż do folwarku Brwinow. Ta droga to dzisiejsze ulice Pocztowa i Kościuszki (pierwotnie nie były one rozdzielone linią kolejową). Od 1865 r., kiedy to Katowice otrzymały prawa miejskie, droga ta leżała na terenie miasta, lecz pierwotnie nieutwardzona i biegnąca pośród pól uprawnych rodzin Warzecha i Zaionc, dóbr Winklerów oraz terenów przemysłowych nie wyglądała jak miejska ulica.
O tym, jak przekształciła się ona w tętniącą życiem miejską ulicę z pierwszą na Górnym Śląsku szerokotorową linią tramwajową, a przede wszystkim kto i dla kogo wybudował znajdujące się przy niej kamienice i gmachy, o ich architekturze i związanych z nimi ciekawostkach, opowiedzą Jacek Maniecki i Marek Wójcik podczas spacerów historycznych ulicą Kościuszki 28 maja.
Spacery odbędą się w dwóch turach: od 13.00 do 15.00 i od 16.00 do 18.00