Spotkanie promujące najnowszą książkę Piotra Zawojskiego poświęconą nowym tendencjom w sztuce hybrydycznej i sztuce nowych mediów. Rozmowę z autorem poprowadzi Barbara Kita z Uniwersytetu Śląskiego.
Hybrydyczność to jedna z najważniejszych dziś kategorii, wokół której Piotr Zawojski tworzy własną wykładnię technokultury w epoce postdigitalnej. Artyści nowych mediów, posługując się instrumentarium współczesnej technologii oraz odwołując się do zdobyczy nauki, nieustannie eksperymentują wykorzystując nowe narzędzia kreacji w celu interpretowania rzeczywistości technokulturowej.
Triada: sztuka – technologia – nauka oraz kolejna triada: sztuka mediów – sztuka nowych mediów – sztuka postmediów to punkty orientacyjne dla eksploracji autora, w których próbuje on opisywać najważniejsze procesy artystyczne i kulturowe w obszarze praktyk i dyskursów teoretycznych świata mediów.
„Po mediach” i za pomocą postmediów tworzone jest współczesne oblicze postdigitalizmu, w którym głębokie remiksowanie staje się jedną z podstawowych praktyk współczesnych artystów. W książce przedstawiane są różne strategie artystyczne wybitnych twórców sztuki nowych mediów. Dowodzą one, w jak różny sposób można działać w polu sztuki, nie rezygnując z ambicji naukowych, poznawczych, badawczych i filozoficznych.
Prace Kena Goldberga, Stelarca, Christy Sommerer i Laurenta Mignonneau, Ryoji Ikedy oraz wielu twórców opisanych w książce, reprezentują różne tendencje i kierunki w sztuce mediów, ale jednocześnie są tylko punktem wyjścia do rozważań zdecydowanie przekraczających granice ich twórczości.
Wydawcą książki jest Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego.
Prof. UŚ dr hab., pracuje w Zakładzie Filmoznawstwa i Wiedzy o Mediach, wykłada też w ASP w Krakowie. Autor książek Elektroniczne obrazoświaty. Między sztuką a technologią (2000), Wielkie filmy przełomu wieków. Subiektywny przewodnik (2007), Cyberkultura. Syntopia sztuki, nauki i technologii (2010), Sztuka obrazu i obrazowania w epoce nowych mediów (2012) i Technokultura i jej manifestacje artystyczne. Medialny świat hybryd i hybrydyzacji (2016). Zredagował antologię Teoria i estetyka fotografii cyfrowej (2017). Redaktor działu Film i Media w „Opcjach”. www.zawojski.com
Dr hab., pracuje w Zakładzie Filmoznawstwa i Wiedzy o Mediach UŚ w Katowicach. Zajmuje się teorią filmu i nowych mediów (zwłaszcza francuskiej proweniencji), interesują ją także problematyka tożsamości, przestrzeni oraz miejska. Autorka książek Między przestrzeniami. O kulturze nowych mediów (2003) oraz Obraz zatrzymany. Praktyka i teoria późnego Godarda (2013). Redaktorka Przestrzeni tożsamości we współczesnym kinie europejskim (2006) i współredaktorka (z Andrzejem Gwoździem) książki Pamięć kina (2013).