Interdyscyplinarne spotkanie projektantów, programistów, urbanistów, aktywistów, dziennikarzy i osób z innych dziedzin, pracujących wspólnie nad pozyskiwaniem, przetwarzaniem i analizą danych, by badać i opisywać zagadnienia związane z miastem.
Działając jako instytucja dzięki publicznym środkom finansowym, podejmujemy temat pracy z danymi, ponieważ wierzymy, że w rozwijającym się społeczeństwie sieci nie można pozostawić tego zadania jedynie w rękach programistów i dużych firm internetowych posiadających odpowiednie umiejętności i zasoby.
W zależności od zapotrzebowania kładziemy nacisk na różne kompetencje: research i pozyskiwanie danych, przetwarzanie i analizę danych, poszukiwanie tematów i historii, a także wizualizację lub tworzenie rozwiązań – prototypów aplikacji lub urządzeń.
Podczas warsztatów pracujemy w małych interdyscyplinarnych grupach, kładąc szczególny nacisk na współpracę i łączenie różnych kompetencji. Koncentrujemy się na zdefiniowaniu konkretnego problemu i szybkim stworzeniu prototypowego rozwiązania.
Oprócz tego tworzymy zespoły zadaniowe podejmujące zagadnienia wymagające większej ilości czasu, których realizacja prowadzi do bardziej zaawansowanych i kompletnych produktów oraz rozwiązań. Zespoły otrzymują możliwość regularnych spotkań i wsparcie naszych ekspertów.
Dużą uwagę przywiązujemy do społecznych efektów prowadzonych przez nas działań, dlatego przedsięwzięciom warsztatowym towarzyszą publiczne wydarzenia promujące ideę otwartości i wykorzystanie danych w różnych obszarach życia społecznego, nauki i kultury.
Harmonogram spotkań
Przygotowujemy trzy 3-dniowe spotkania (w maju, czerwcu i listopadzie) składające się 3 warsztatów oraz spotkań zespołów roboczych. Każde z nich zakończone jest publicznym podsumowaniem, składającym się z 2-3 wykładów i krótkich prezentacji połączonych z dyskusją o zrealizowanych projektach.
Wydarzenie podsumowujące
Ostatnie, czwarte spotkanie odbędzie się w pierwszym kwartale 2015 roku. Oprócz wykładów zaproszonych gości specjalnych, zostanie otwarta wystawa podsumowująca projekt, a także wystawa Apetyt na radykalną zmianę. Katowice 1865-2015, przygotowana przez Medialab z okazji 150 lat miasta.
Publikacja z podsumowaniem projektu
W czasie wydarzenia odbędzie się również promocja polsko-angielskiej publikacji podsumowującej przedsięwzięcie. Znajdzie się w niej kilka artykułów nt. najważniejszych trendów w pracy z danymi, szczegółowe omówienia metodologii i kolejnych etapów pracy przy wybranych projektach, a także prezentacja najlepszych projektów zrealizowanych przez uczestników warsztatów.