Od początku pandemii możemy obserwować lawinowe zmiany, którym ulega rola technologii w życiu społecznym. Wydarzenia związane z pandemią są doświadczane społecznie jako stan przejściowy (liminality), co łączy się z chwiejnością budowanych struktur i rodzi nowe wyzwania dla badaczy diagnozujących relację społeczeństwo-technologia.
W ramach wykładu prowadząca przedstawi doświadczenia badawcze z dwóch projektów, które doprowadziły ją opracowania raportów “Cyfrowe stany przejściowe. Monitoring społeczeństwa cyfrowego marzec-czerwiec 2020” oraz “Remote-first. Społeczeństwo i technologia w trakcie i po pandemii”.
Katarzyna opowie, jak przeszliśmy od systematycznego opisu zastanej rzeczywistości do perspektywy futures czyli analizy uznającej wiele możliwych przyszłości. Przeglądając najważniejsze odkrycia oraz opisane w raportach trendy spróbuje odpowiedzieć na pytanie, do której wersji przyszłości zbliżamy się wraz z końcem drugiego roku pandemii.
Wykład odbędzie się online, za pośrednictwem transmisji na YouTube.
Od początku kariery związana z obszarem badawczym, obecnie głównie w ramach dziedzin: human computer interaction, user experience oraz service design. Współautorka podejścia i narzędzia Value Match Canvas. Współzałożycielka Agencji Badawczej Selkie. Wykładowczyni na kierunku “User Experience Design” na Uniwersytecie SWPS. Współorganizuje konferencję World Usability Day Silesia.
Zainteresowana cyberpsychologią, psychologią narracyjną oraz psychologią społeczną. Od wielu lat wykorzystuje swoją wiedzę i codzienne doświadczenia zawodowe do opisu wpływu rozwoju technologii cyfrowych na funkcjonowanie ludzi na poziomie społecznym oraz indywidualnym. W swoich badaniach szczególną uwagę poświęca kierunkom związanym z procesami samokontroli oraz samoregulacji użytkowników nowoczesnych technologii.