SensLab to grupa robocza Medialabu Katowice, zajmującą się badaniem i poznawaniem miasta dzięki wykorzystaniu platformy Arduino i różnorodnych sensorów. W jej skład wejdą nie tylko programiści i osoby zajmujące się technologiami, ale również projektanci, aktywiści i badacze miasta. Podczas spotkań uczestnicy poznawali podstawy elektroniki i programowania, przeprowadzali własne pomiary w przestrzeni miasta, by następnie wykorzystać zgromadzone w ten sposób dane do analiz i interwencji w przestrzeni miejskiej.
Na pierwszym spotkaniu Tomas Diez opowiedział o sile społeczności przez pryzmat projektu SmartCitizen KIT, a także o działaniach Fab Labu poświęconych poznaniu i zrozumieniu miasta. Anna Widera przedstawiła plan prac grupy SensLab oraz poprowadziła dyskusję o oczekiwaniach i potrzebach zespołu.
Uczestnicy usystematyzowali wiedzę na temat Arduino i możliwości jakie oferuje ta platforma. Następnie budowali podstawowe “urządzenie badawcze” na bazie Arduino, rozbudowane w trakcie pracy o czujniki umożliwiające rejestrowania zmian w otoczeniu, np. zdolność określenia miejsca w przestrzeni (GPS), a także możliwość wysyłania pomiarów do internetowej chmury (WiFi) i komunikację ze smartfonem “opiekuna” (Bluetooth).
Podczas trzeciego spotkania uczestnicy wykorzystywali Arduino i podłączone czujniki do badania przestrzeni, po to aby pozyskane dane przetworzyć i zaprezentować graficznie. Następnie traktowali środowisko Processing jako kontroler do wydawania Arduino poleceń, np. wybierając kolor diod, włączając i wyłączając wentylatory etc.
Absolwentka Informatyki na Politechnice Śląskiej. Zajmuje się kreatywnym wykorzystaniem technologii w marketingu. W tym celu programuje i hackuje sprzęt, prototypuje rozwiązania z wykorzystaniem Arduino, czujników i serwomechanizmów, projektuje też dedykowane rozwiązania elektroniczne. Interesują ją interfejsy oddziałujące na wyobraźnię, wizualizacja danych, technologia iBeacon. Jest kuratorem festiwalu sztuki i technologii art+bits.
Tomas Diez jest urbanistą. Jego zainteresowania badawcze związane są z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych do przekształcania rzeczywistości oraz z wykorzystaniem nowych technologii do zmiany sposobu życia społeczności w miastach.