Idea inteligentnych miast umarła. To zdanie to nie prowokacja ani osobista opinia autora, to obserwacja. Wydaje się, że nawet najaktywniejsi propagatorzy koncepcji inteligentnych miast stracili w nią wiarę. Z drugiej strony są zwolennicy obywatelskich technologii, którzy nieustannie podkreślają zalety tego podejścia dla społeczeństwa i instytucji.
Każda koncepcja przyszłego miasta będzie musiała uporać się ze starciem tych dwóch przeciwstawnych sił: dylematem pomiędzy twórczą energią projektów partycypacyjnych a oczekiwaniem długowieczności, niezawodności i odpowiedzialności, które charakteryzują oficjalne inicjatywy realizowane przez administrację publiczną.
Podczas gdy kolejne polskie ośrodki planują dołączenie do prestiżowego grona tzw. inteligentnych miast (smart cities), warto zapytać o konsekwencje inwestycji w infrastrukturę przetwarzania miejskich danych.
Czy rzeczywiście pomoże ona rozwiązać najważniejsze problemy polskich miast? Kto skorzysta z niej w największym stopniu? Mieszkańcy, administracja i władze, a może duże firmy technologiczne zarządzające infrastrukturą i oprogramowaniem?
Seminarium skierowane jest do badaczy miasta, urzędników, aktywistów miejskich, programistów aplikacji, inżynierów i innych osób zainteresowanych wykorzystaniem danych do poprawy jakości życia w ośrodkach miejskich.
Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu dyskusji na temat idei inteligentnych miast, realizowanego przez Medialab Katowice we współpracy z Fundacją Res Publica i Magazynem Miasta. Spotkanie będzie moderowane przez Annę Maj z Uniwersytetu Śląskiego.
Wykład na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w ramach art+bits festival. Szczegółowe informacje oraz rejestracja na stronie http://artbits.pl/
Dietmar Offenhuber jest adiunktem w Northeastern University w Bostonie na wydziale Sztuki, Projektowania i Polityki Publicznej. Posiada doktorat z urbanistyki MIT, tytuł magistra w Media Arts and Sciences MIT Media Lab oraz tytuł inżyniera-architekta Politechniki w Wiedniu. Obszar badań Offenhubera obejmuje odpowiedzialność w projektowaniu ze szczególnym uwzględnieniem jego udziału w zarządzaniu przestrzenią miejską i dyskursie obywatelskim.