Cykl warsztatów dla studentów kierunku technologie cyfrowe w animacji kultury na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Technologie cyfrowe w animacji kultury to jeden z najbardziej innowacyjnych i nowatorskich kierunków studiów w Polsce, łączący praktyczne umiejętności dotyczące technologii cyfrowych z refleksją humanistyczną nad współczesną kulturą.
Studia na tym kierunku pozwalają na zdobycie szerokich kompetencji praktycznych w obsłudze nowych mediów i cyfrowych narzędzi do animowania obiektów, wydarzeń, imprez w obszarze kultury (zwłaszcza kultury cyfrowej) i pogłębionej wiedzy w zakresie współczesnej kultury i zjawisk jej towarzyszących.
Warsztaty będą podzielone na trzy części. Najpierw uczestnicy poznają płytki Bare Conductive, zasadę działania czujników dotykowych (i zbliżeniowych) oraz sposób ich programowania. Następnie odbędzie się przegląd dostępnych narzędzi (prócz samych Bare Conductive m.in. diody, serwomechanizmy, głośniki) i potencjalnych możliwości włączenia ich do projektów. W ostatniej, najdłuższej części warsztatów uczestnicy będą pracować w parach nad prototypem obiektu, w którym interakcja bazująca na dotyku wywoływać będzie pożądane reakcje i odpowiedzi.
Przebieg warsztatów:
Wprowadzenie
– przykłady wykorzystania wizualizacji do eksplorowania danych,
– rodzaje wizualizacji – dostosowanie do specyfiki prezentowanych treści i rodzaju publikacji.
Narzędzia – prezentacja programów służących do wizualizacji.
Ćwiczenia praktyczne – obróbka danych przy użyciu podstawowego oprogramowania do edycji treścią (m.in. Excel, Google Sheets i Charts)
Analiza i podsumowanie.