Mikrogranty Medialabu Program wsparcia dla młodych ludzi eksperymentujących z technologiami cyfrowymi. Mikrogranty 2019 poświęcone były projektom, których wykonawcami lub odbiorcami będą ludzie w wieku 16–24 lat. Ta grupa wiekowa pozbawiona jest często możliwości rozwoju oferowanych przez rynek czy profesjonalne organizacje. Celem programu jest więc dotarcie do nieco młodszych użytkowników i twórców technologii – danie im możliwości realizacji własnych projektów i zaangażowanie ich do innych działań Medialabu.
Prezentujemy video dokumentujące zrealizowane projekty. Posłuchaj wypowiedzi autorów wniosków i sprawdź, na czym polegały ich pomysły!
Do konkursu przyjmowane były inicjatywy o różnym charakterze – projekty artystyczne, edukacyjne, również działania eksperymentalne – np. aplikacje, usługi cyfrowe, warsztaty, badania czy prace artystyczne. Premiowaliśmy przedsięwzięcia eksperymentalne o interdyscyplinarnym charakterze, promujące idee otwartości i współpracy lub angażujące lokalną społeczność. Więcej o programie.
Jak mówi autorka: Jesteśmy połączeni to spotkanie poprzez interaktywną rzeźbę w dotyku i dźwięku. Instalacja odlanych z żywicy dłoni, wyposażonych w systemy przewodów, które przewodzą prąd czyli energię, która nieustannie płynie w naszych ciałach. Jest to zarówno energia wysoka, jak i niska, różna jak różne są nasze ciała, ale płynie ona w nas wszystkich jednakowo.
Zuzia Łapka (ŁAPKI) to studentka arteterapii w Katowicach. Łapie wiele inspiracji z przestrzeni, starając się je oddać przez łączenie różnych form sztuki. Zajmuje się tworzeniem instalacji, różnego rodzaju rękodzieła, ruchem w przestrzeniach, tańcem, muzyką. W swoich pracach łączy czasem mocno od siebie odległe dziedziny i zaprasza do pełnej interakcji z sztuką.
„Na trzepaku vs. na Facebooku“ to interdyscyplinarny projekt badawczy dotyczący życia społecznego młodych ludzi oraz kondycji miejsce, gdzie takie interakcje mają miejsce. Przeprowadzone badania przybliżyły obraz tego, jak i gdzie funkcjonuje życie społeczne młodych ludzi. Pomogły także stworzyć wytyczne dotyczące tego, jak architektura czy urbanistyka może w dzisiejszych czasach przyczynić się do wspierania aktywności w przestrzeni publicznej.
Mateusz studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Jest projektantem i koordynatorem projektów artystycznych, edukacyjnych, procesów projektowych i budowlanych; jest również badaczem architektury i nauczycielem. Od 2015 roku wraz z Aleksandrem Celustą prowadzi Henryk Gallery oraz Henryk Fundację, zajmujące się promocją najciekawszych młodych artystów w Polsce i za granicą. Interesuje się architekturą zrównoważoną, społecznymi oddziaływaniami architektury oraz najnowszymi zjawiskami sztuki współczesnej.
Uczestnicy warsztatów poznali ciekawą historię robotów oraz niezliczone wcielenia i funkcje tych zautomatyzowanych pomocników człowieka. Warsztatowicze zbudowali prostą konstrukcję w systemie Makeblock – wyposażoną w minikomputer, napęd oraz sensory. Następnie napisali algorytm, który pobudził robota do wykonania zadania. Na zakończenie roboty uczestników stworzyły wspólną, interaktywną instalację.
Aleksander jest absolwentem Central Saint Martins w Londynie. Od 1995 zajmuje się projektowaniem grafiki użytkowej (w Polsce i w Wielkiej Brytanii). Jest członkiem zarządu Stowarzyszenia Warsztat Miejski w Gliwicach. Interesuje się m.in. programowaniem, mejkingiem i fotografią; brał udział w wystawach, targach i festiwalach (m.in. mejKING w Gliwicach oraz Guga Festiwal w Katowicach).
Szkolenie pomogło uczestnikom w zdobyciu podstawowej wiedzy oraz umiejętności w zakresie uczenia maszynowego. Przeznaczone było dla osób bez jakiegokolwiek wcześniejszego doświadczenia.
Marta jest absolwentką matematyki. Solidne podstawy teoretyczne ułatwiły jej dalsze samokształcenie w jej specjalizacji – uczeniu maszynowym. Samodzielnie kształci się również w zakresie programowania, co umożliwia jej skuteczną działalość zawodową w obszarze machine learning, deep learning i big data.
Meet Katowice to portal umożliwiający zwiedzanie zabytków architektury.
Marcin jest studentem Politechniki Śląskiej, wydziału Matematyki Stosowanej na kierunku Informatyka. Programuje fullstackowo (głównie dlatego, że jest to potrzebne do urealniania własnych pomysłów), ale najpewniej czuje się tworząc aplikacje mobilne
Projekt miał na celu popularyzację technologii konsumenckiego druku 3D FDM poprzez warsztaty umożliwiające uczestnikom wyprodukowanie własnej drukarki 3D podczas trwania warsztatów.
Marcin od 2011 roku jest związany z kulturą w województwie śląskim. W latach 2013–2016 wykorzystywał on swoje techniczne umiejętności w ramach wielu działań Miasta Ogrodów. Do jego zainteresowań należy drukowanie przestrzenne.
Projekt miał na celu stworzenie grupy osób chętnych do wspólnego poznawania możliwości oprogramowania Ableton, poszerzania wiadomości z zakresu produkcji i przetwarzania zdobytych umiejętność poprzez tworzenie muzyki elektronicznej.
Agata zajmuje się organizacją eventów na terenie Katowic. W przeszłości trenowała jeździectwo, obecnie natomiast interesuje się głównie muzyką i uczy się DJingu oraz produkcji – efekty jej nauki można usłyszeć na różnych wydarzeniach.
Lato młodym ludziom kojarzy się z beztroską, zabawą i czasem wypoczynku. Jednak dla osób starszych jest to okres, w którym muszą się martwić o swoje zdrowie ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe – nawet w zaciszu własnego mieszkania. Projekt Lata z latem stara się rozwiązać ten problem. Urządzenie pobiera dane dotyczące temperatury w pomieszczeniu, wilgotności, ciśnienia, stężenia tlenu oraz niesprzyjających zdrowiu pierwiastków. Dzięki temu ostrzega starszego mieszkańca, kiedy warto zadbać o swoje zdrowie i otworzyć okna, napić się wody, uruchomić wiatrak lub podjąć przez urządzenie sugerowane działania.
Emilian jest absolwentem technikum informatycznego i pasjonatem szeroko pojętej informatyki i technologii. Obecnie planuje podjąć staż jako front-end developer, a w międzyczasie zarabia oferując usługi takie jak naprawa sprzętu komputerowego (software i hardware). Uczy się języka Python i jego zastosowania na modułach Raspberry Pi oraz doskonali swoją wiedzę w zakresie języków programowych niezbędnych do pisania stron internetowych na wysokim poziomie. Ma na swoim koncie kilka interesujących projektów.
Smog jest efemerycznym zapisem naszego życia, sposobu spędzania wolnego czasu, dojazdu do pracy, uczestnictwa w kulturze. Jest także świadectwem nierówności – romantyczny wieczór przy kominku wewnątrz prowadzi do duszności na zewnątrz. Muzyka inspirowana danymi ze stacji mierzących stężenie metali ciężkich w powietrzu pozwala usłyszeć niewidoczną, unoszącą się ponad naszymi głowami współczesność, którą zaciągamy się do płuc.
Igor ukończył projektowanie gier na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego, a obecnie studiuje kulturoznawstwo na Wydziale Humanistycznym AGH w Krakowie. Pracuje w agencji multimedialnej w Katowicej, gdzie zajmuje się głównie grafiką. Współtworzy grupę Technokultura, z którą organizował wystawę Sówka/Raspazjan. W pracach badawczych zajmuje się wpływem kapitalizmu platformowego na współczesną kulturę oraz wyobrażonymi formami przyszłości Śląska pochodzącymi z okresu komunizmu. W wolnym czasie tworzy eksperymentalną muzykę elektroniczną.
Projekt był skierowany do arteterapeutów studiujących w Katowicach na Uniwersytecie Śląskim. Dzięki warsztatom posiedli nowe umiejętności związane z muzyką, tworzeniem niekonwencjonalnych i dość prostych instrumentów oraz elektronicznych instalacji. Te przydadzą się w późniejszej pracy przyszłych terapeutów.
Zuzia Łapka (ŁAPKI) to studentka arteterapii w Katowicach. Łapie wiele inspiracji z przestrzeni, starając się je oddać przez łączenie różnych form sztuki. Zajmuje się tworzeniem instalacji, różnego rodzaju rękodzieła, ruchem w przestrzeniach, tańcem, muzyką. W swoich pracach łączy czasem mocno od siebie odległe dziedziny i zaprasza do pełnej interakcji z sztuką.
„Subterranean Silesia” to wolnostojąca interaktywna instalacja o surowym charakterze, składająca się z analogowych wskaźników, które nadzorują pracę kilkudziesięciu kopalń węgla kamiennego na obszarach GOP, ROW oraz Jaworznicko-Chrzanowskiego Okręgu Przemysłowego. Osoba wchodząca w interakcję ma możliwość sprawdzenia za pomocą przełączników aktywności przemysłu poszczególnych miast, w tym Katowic. Wszelkie źródła związane z liczbą i intensywnością pracy podziemia „Subterranean Silesia” bierze z aktualizowanych źródeł statystycznych z GUS, WUG oraz innych instytucji.
Wernisaż zapoczątkował funkcjonowanie nowej grupy artystycznej związanej ze sztuką elektroniczną „ars machina” w której skład wchodzą między innymi Filip Handzel i Aleksander Józefczyk, twórcy „Subterranean Silesia”.
Podsumowanie wszystkich projektów
Dziękujemy wszystkim uczestnikom!