Katowickie Ikony to zestaw piktogramów przedstawiających najważniejsze katowickie budowle oraz wybrane postaci i obiekty charakterystyczne dla historii Górnego Śląska. Możesz je pobrać bez opłat w postaci pliku dostępnego na wolnej licencji i zastosować w dowolny sposób w swoich projektach.
Uwaga: do pobrania nowa wersja Ikon (2.0)
Projektanci Medialabu Katowice stworzyli unikatowy język wizualny, który w połączeniu z mapami, diagramami i wizualizacjami danych liczbowych pomaga ilustrować najważniejsze procesy związane z kulturą, demografią, rozwojem przestrzennym i gospodarczym miasta.
Inspiracją dla autorów była ikonografia Katowic z okresu międzywojennego i powojennego, w szczególności proste i geometryczne formy charakterystyczne dla modernizmu. Projekt nawiązuje również do działalności Instytutu Isotype i uniwersalnego języka wizualnego stworzonego w Wiedniu w okresie międzywojennym.
Punktem odniesienia dla autorów były przede wszystkim piktogramy przygotowane przez grafika i projektanta Gerda Arntza, a także książka Ottona Neuratha Modern Man in the Making (1939), przedstawiająca za pomocą wizualizacji historię nowoczesnego społeczeństwa.
Piktogramy można stosować na różne sposoby, m.in. w pracach edukacyjnych, działaniach promujących miasto i gadżetach. Licencja pozwala także na ich wykorzystanie w przedsięwzięciach komercyjnych.
Szczegółowe zapisy licencji znajdują się na stronie Creative Commons, poniżej zamieszczamy propozycje, które pomogą ci poprawnie opisać wykorzystanie ikon w twoich projektach.
Pierwsza wersja Ikon powstała na potrzeby wystawy Apetyt na radykalną zmianę. Katowice 1865–2015 poświęconej historii miasta. Ekspozycja pozbawiona była klasycznej narracji historycznej, stawiającej w centrum zainteresowania ważne postacie, wydarzenia polityczne i wojny. Ich miejsce zajęły diagramy, mapy i wizualizacje danych, ilustrujące gwałtowne przemiany w przestrzeni Katowic.
Prezentowane podczas wystawy analizy pozwalały zmierzyć się ze stereotypami oraz zrozumieć aktualne wyzwania stojące przed Katowicami, związane między innymi z zagospodarowaniem przestrzeni publicznych i jakością życia w centrum miasta.
Katowickie Ikony wykorzystano m. in. na magnesach i torbach, w katowickich lokalach oraz w punkcie informacji miejskiej.