Wystawa jest wynikiem projektu edukacyjno-badawczego realizowanego od 2013 roku przez Medialab Katowice. Nawiązuje on do działalności Instytutu Isotype i uniwersalnego języka wizualnego stworzonego w Wiedniu w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Ekspozycja rezygnuje z klasycznej narracji historycznej, stawiającej w centrum zainteresowania ważne postacie, wydarzenia polityczne i wojny. Ich miejsce zajmują diagramy, mapy i wizualizacje danych, ilustrujące gwałtowne przemiany w przestrzeni Katowic. Prezentowane analizy pozwalają zmierzyć się ze stereotypami oraz zrozumieć aktualne wyzwania stojące przed Katowicami, związane między innymi z zagospodarowaniem przestrzeni publicznych i jakością życia w centrum miasta.
Katowice wyróżnia w Polsce dynamizm i nieustanna potrzeba zmiany. Rytm historii wyznaczają śmiałe wizje, kwestionujące poprzednie dokonania. Raz na kilkadziesiąt lat Katowice wymyślają się od nowa: przesuwane są granice miasta, w miejscu istniejącej zabudowy powstają nowe obiekty, zmieniają się mieszkańcy i ich zwyczaje. Ciągły ruch definiuje krajobraz miasta i kształtuje jego wielowymiarową tożsamość.
Wystawa rezygnuje z klasycznej narracji historycznej, stawiającej w centrum zainteresowania ważne postacie, wydarzenia polityczne i wojny. Ich miejsce zajmują diagramy, mapy i wizualizacje danych, ilustrujące gwałtowne przemiany w przestrzeni Katowic. Istotną rolę odgrywa architektura, pokazująca rozmach i optymizm twórców miasta, niezależnie od okresu i kontekstu politycznego.
Ekspozycja jest wynikiem projektu edukacyjno-badawczego realizowanego przez Medialab Katowice, który składał się z kilkunastu wykładów i warsztatów prowadzonych pod okiem doświadczonych projektantów. To efekt pracy interdyscyplinarnego zespołu składającego się m. in. z kulturoznawców, projektantów, architektów, planistów przestrzeni.
Zadaniem grupy nie było stworzenie uniwersalnej i obiektywnej opowieści o historii miasta, lecz spojrzenie na Katowice – dzięki wykorzystaniu narzędzi do przetwarzania i wizualizacji danych – z nowej perspektywy.
Pod względem formalnym wystawa nawiązuje do działalności Instytutu Isotype i uniwersalnego języka wizualnego stworzonego w Wiedniu w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Szczególną inspiracją dla autorów były innowacyjne wystawy muzealne realizowane wówczas w stolicy Austrii, a także słynna książka Ottona Neuratha Modern Man in the Making (1939) opisująca w przystępny sposób historię powstania nowoczesnego społeczeństwa.
Prezentowane przez Medialab analizy pozwalają zmierzyć się ze stereotypami oraz zrozumieć aktualne wyzwania stojące przed Katowicami, związane między innymi z zagospodarowaniem przestrzeni publicznych i jakością życia w centrum miasta. W rzeczywistości historia jest jedynie pretekstem, by zastanowić się nad obecną kondycją oraz przyszłością Katowic.