Cyber Akademia to międzynarodowy projekt rozwijający kompetencje medialne i komunikacyjne, dedykowany polskim i zagranicznym kadrom kultury, realizowany w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Głównym celem cyklu spotkań jest przygotowanie uczestników z całej Europy – blogerów, radiowców, PR-owców, marketingowców, menedżerów kultury, krytyków sztuki, dziennikarzy i redaktorów – do świadomego korzystania z nowych mediów, używania najbardziej aktualnych narzędzi oraz tworzenia procesów ułatwiających komunikację i przepływ informacji.
Cyber Akademia w 2016 roku odbywa się po raz trzeci – w pierwszym roku uczestnicy spotkali się dwa razy we Wrocławiu, edycja 2015, odbywająca się pod hasłem „Miasto cyfrowe”, zorganizowana została we współpracy z Instytucją Kultury Katowice – Miasto Ogrodów i Medialabem Katowice. Motywem przewodnim odbywającej się w 2016 roku odsłony Cyber Akademii będzie komunikacja kulturalna w aspekcie lokalnym, kontynentalnym i globalnym.
Tematem edycji zatytułowanej „Kontynent Kultury” jest społeczeństwo Europy, które w XXI wieku funkcjonuje głównie w sieci i korzysta przede wszystkim z narzędzi dostępnych w internecie.
Sieć stała się niejako ich „drugim kontynentem” – miejscem, które stanowi uniwersalną i wykraczającą poza jakiekolwiek granice terytorialne platformę wymiany danych. Nowy, cyfrowy kontynent stanowi źródło nieograniczonych kontaktów, polemiki oraz dyskusji, wiedzy i edukacji, ale jest także miejscem, które oddala nas od siebie, ucząc wygodnych i opierających się na kompromisie rozwiązań. Podczas trzech sesji warsztatowych (odbywających się we Wrocławiu, Katowicach i Warszawie) uczestnicy zapoznają się z innowacyjnymi sposobami informowania o kulturze i zobaczą, jak wykorzystywane mogą być w praktyce najnowsze technologie.
Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z innowacyjnymi sposobami myślenia o komunikowaniu procesów kulturotwórczych, poznają zwyczaje typowego „usera”, którego uwagę muszą zdobyć, wreszcie wspólnie spróbują odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób zachęcić nowych odbiorców do zainwestowania ich cennego czasu w czynny udział w kulturze, którą współtworzymy? Czy w czasach portali społecznościowych, powiększających się sieci kontaktów, codziennej wymiany danych, jesteśmy jeszcze w stanie rozbudzić czyjąś ciekawość?
Projekt tworzą trzy sesje warsztatowe trwające od czterech do sześciu dni – we Wrocławiu, Katowicach oraz Warszawie – podczas których grupa około 20 uczestników z Polski i zagranicy będzie brała udział w spotkaniach warsztatowych, prelekcjach, interwencjach artystycznych związanych z nowymi mediami, debatach, laboratoriach, hackatonach i dyskusjach. Uczestnicy odwiedzą instytucje i organizacje, które mają duże doświadczenie w wykorzystywaniu nowych mediów lub też pracują z nowymi mediami jako elementami sztuki i edukacji.