Celem warsztatów jest uwrażliwienie uczestników na rzadko dostrzegane ruderalne gatunki roślin, które zamieszkują miasta wraz z człowiekiem. Te wytrzymałe, zwinne i niepokorne okazy flory, często pogardliwie określane mianem chwastów, wyewoluowały, by żyć na obszarach zurbanizowanych. Poszukując i poznając swoich roślinnych sąsiadów, uczestnicy warsztatów skonfrontują ze sobą tradycyjne techniki rozpoznawania gatunków oraz rezultaty posługiwania się narzędziami cyfrowymi.
Wykorzystując popularne aplikacje na urządzenia mobilne, uczestnicy przetestują efektywność identyfikacji roślin przez dostępne na rynku algorytmy. Pod okiem prowadzącej postarają się zweryfikować, z jaką dokładnością (i pewnością) dostępne narzędzia pozwalają nam poznawać otoczenie, a co pozostaje poza ich zasięgiem, odsyłając nas do konieczności wykorzystania wiedzy nabytej in-situ.
Podczas warsztatów odpowiemy na takie pytania jak: czy algorytmy rozpoznawania flory są już wystarczająco dokładne? Czy możemy na nich polegać eksplorując nasze roślinne otoczenie? Czy żeby się nimi posługiwać trzeba mieć wcześniejszą wiedzę? Jaka jest nasza wiedza o naszych roślinnych sąsiadach, nie-ludzkich mieszkańcach miast?
Czego nauczysz się podczas spotkania?
Uczestnicy powinni być wyposażeni w telefon komórkowy z dostępem do internetu oraz z działającym aparatem fotograficznym.
Rejestracja
Obowiązuje rejestracja, dostępna tutaj.
Warsztat jest częścią mini-festiwalu Medialab Comeback.
Absolwentka specjalności reżyseria dźwięku i komunikacja wizualna na krakowskiej AGH, a także kursów z zakresu architektury krajobrazu, florystyki i botaniki.
Aktualnie uczestniczka interdyscyplinarnego programu ‘Nature-Culture’ na Wydziale ‘Artes Liberales’ Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie realizuje pracę doktorską poświęconą relacji sztuki, ekologii i projektowania przestrzeni publicznych.
Autorka artykułów naukowych i krytycznych oraz współautorka warsztatów i wystaw.
Przez kilka lat pracowała w krakowskich i rzeszowskich instytucjach kultury i zajmowała się multimediami; związana była także z ruchami miejskimi.