Chcesz dołączyć do Medialabu i pomóc nam zbadać kulturę w Katowicach, realizując własny mikroprojekt badawczy? Jeśli Twój pomysł wpisuje się w nasze założenia, możesz otrzymać mikrogrant i wsparcie merytoryczne zespołu Medialabu. Interesują nas różnego rodzaju działania: kwerendy, badania fokusowe, analizy, opracowania zbiorów danych, a także narzędzia badawcze, np. skrypty do pobierania danych z Sieci. Wyniki Twojej pracy zaprezentujemy w jesienią 2017 roku na wystawie i później w publikacji podsumowującej działania Medialabu w ramach projektu Shared Cities.
Zapraszamy badaczy, studentów, aktywistów miejskich, pasjonatów miasta, osoby o różnych kompetencjach, niezależnie od formalnego wykształcenia. Oprócz tradycyjnych badaczy kultury i miasta – socjologów, kulturoznawców, urbanistów, ekonomistów etc. – chętnie zaangażujemy do współpracy programistów, analityków danych, projektantów i inne osoby pracujące z danymi, które zaproponują niestandardowe podejście do badania.
Oprócz poziomu merytorycznego zgłaszanych propozycji, najważniejszym kryterium oceny będzie to, na ile wpisują się one w działania Medialabu. Istotny jest dla nas nie tylko temat researchu, ale również udostępnienie wytworzonych danych na otwartej licencji, tak by można je było wykorzystać w dalszych badaniach. Przed podjęciem decyzji o udziale w konkursie zapoznaj się z założeniami projektu.
Przyznamy maksymalnie 8 mikrograntów w kwocie 2500 zł brutto (w uzasadnionych przypadkach może to być wyższa kwota do 4000zł brutto).
Środki przekazujemy na podstawie umowy o dzieło z osobą. Termin realizacji projektu to 30 kwietnia 2017 roku. Propozycje będą oceniane przez członków zespołu badawczego Medialabu we współpracy z dr Anną Maj z Uniwersytetu Śląskiego. Szczegółowy regulamin oraz formularz zgłoszeniowy udostępnimy wkrótce.
Jeśli masz pytania lub wątpliwości, skontaktuj się z nami pod adresem info@medialabkatowice.eu.
Prowadzimy badanie działań kulturalnych w Katowicach ze szczególnym uwzględnieniem ich miastotwórczego charakteru. Interesuje nas, jak działania w przestrzeni miejskiej przenikają się z aktywnością użytkowników mediów społecznościowych. Próbujemy wykorzystać potencjał badawczy cyfrowych narzędzi do analizy i wizualizacji danych.
Kto tworzy kulturę w Katowicach?
Jak rozpoznać i przedstawić bogatą sieć twórców kultury w Katowicach – duże wydarzenia i oficjalne instytucje, ale także miłośników miasta, aktywistów, pasjonatów działających w Sieci? Dzięki mapowaniu aktorów kulturalnych – oddolnych twórców i propagatorów treści, miłośników miasta, ale też oficjalnych podmiotów – postaramy się zwizualizować sieć twórców kultury w Katowicach. Szczególną uwagę będziemy przywiązywać do aktywności podmiotów i organizacji w internecie, która często umyka uwadze badaczy i mediów głównego nurtu. Badanie to prowadzimy w oparciu o dane pozyskane z Sieci, przede wszystkim z mediów społecznościowych.
Skąd przyjeżdżają do miasta uczestnicy wydarzeń kulturalnych?
Skąd przyjeżdżają do miasta uczestnicy koncertów, festiwali, spotkań dyskusyjnych i warsztatów? Ilu Katowiczan, mieszkających w jakich dzielnicach, bierze udział w wydarzeniach? Czy są one dostępne za pomocą komunikacji publicznej? Z jakich środków transportu korzystają widzowie? Odpowiedzi na te pytania pozwolą nam zweryfikować, jaki zasięg mają poszczególne instytucje (dzielnicowy, miejski, metropolitalny, ponadregionalny), a także w jakim stopniu są one dostępne dla wszystkich mieszkańców. W tej części badań korzystamy przede wszystkim z danych nt. miejsc zamieszkania uczestników wydarzeń pochodzących z badań ankietowych, a także z danych nt. komunikacji publicznej w mieście.
Jak uczestnicy wydarzeń kulturalnych animują centrum Katowic?
Interesuje nas, w jakim stopniu uczestnicy wydarzeń kulturalnych ożywiają centrum miasta. Czy przyjeżdżają tu specjalnie by wziąć udział w danym wydarzeniu, czy też robią to po pracy lub przy okazji załatwiania innych spraw w Katowicach? Jak poruszają się po mieście? Ile wydają pieniędzy? Czy korzystają z oferty pubów i restauracji, a może po prostu wybierają się na spacer w przestrzeniach publicznych miasta? Czy goście wydarzeń odbywających się w strefie kultury przemieszczają się do centrum, czy wracają prosto do swoich domów? By odpowiedzieć na te pytania, zbieramy dane za pomocą ankiet, a wyniki chcielibyśmy pogłębić badaniem fokusowym.
Jakie są topowe katowickie wydarzenia ostatnich lat?
W tej części badania spróbujemy określić dynamikę życia kulturalnego Katowic od momentu rozpoczęcia przez miasto starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Na podstawie danych pozyskanych z Sieci zbadamy najważniejsze wydarzenia i trendy z tego okresu. Czy były to letnie festiwale muzyczne? Metamorfoza ulicy Mariackiej? A może otwarcie Muzeum Śląskiego i koncerty w strefie kultury? Mamy nadzieję, że uda nam się to sprawdzić dzięki danym z internetowych serwisów informacyjnych oraz mediów społecznościowych.
Jak użytkownicy Sieci kreują nowy wizerunek miasta?
Jak użytkownicy Sieci zaprzęgają media społecznościowe do tworzenia współczesnych miejskich tożsamości w oparciu o lokalne dziedzictwo: żywe historie, ważne dla mieszkańców miejsca czy tradycje przemysłowe? Korzystając z danych pozyskanych z Sieci, badamy, w jaki sposób pasjonaci miasta budują nową mitologię Katowic, publikując fotografie miasta, materiały archiwalne, zdjęcia neonów, ikon architektury itd. Research przeprowadzimy na podstawie danych z mediów społecznościowych, m.in. serwisów Facebook i Instagram, być może pokusimy się również o bardziej szczegółowe badanie najbardziej aktywnych twórców treści.
Wyślij maila na adres info@medialabkatowice.eu.
Shared Cities: Creative Momentum is a European cultural platform addressing the contemporary urban challenges of European cities. SCCM is a joint project of Goethe-Institut (DE), Czech Centres (CZ), reSITE (CZ), Academy of Fine Arts and Design in Bratislava (SK), Association of Belgrade Architects (RS), Hungarian Contemporary Architecture Centre – KÉK (HU), Katowice City of Gardens (PL), KUNSTrePUBLIK (DE), Mindspace (HU), Old Market Hall Alliance (SK), Res Publica – Cities Magazine (PL). Co-funded by the Creative Europe Programme of the European Union.