Masz pomysł na aplikację lub instalację interaktywną? Chcesz uczyć się programowania wspólnie z przyjaciółmi? Potrzebujesz profesjonalnego wsparcia ekspertów, ale nie wiesz, do kogo zwrócić się o pomoc?
Mikrogranty Medialabu Katowice przeznaczone są dla projektów cyfrowych, których wykonawcami lub odbiorcami będą ludzie w wieku od 16 do 24 lat. Ta grupa wiekowa pozbawiona jest często możliwości rozwoju oferowanych przez rynek czy profesjonalne organizacje. Celem programu jest więc dotarcie do nieco młodszych użytkowników i twórców technologii – danie im możliwości realizacji własnych projektów i zaangażowanie ich do innych działań Medialabu.
Dofinansowanie w wysokości maksymalnie 4000 zł lub wsparcie merytoryczne ekspertów Medialabu mogą otrzymać zarówno organizacje, jak i osoby prywatne. Do konkursu przyjmowane są inicjatywy o różnym charakterze – projekty artystyczne, edukacyjne, również działania eksperymentalne – np. aplikacje, usługi cyfrowe, warsztaty, badania czy prace artystyczne. Premiowane są przedsięwzięcia eksperymentalne o interdyscyplinarnym charakterze, promujące idee otwartości i współpracy lub angażujące lokalną społeczność.
Projekty zgłasza się za pomocą formularza online, oceny wniosków dokonuje czteroosobowy zespół ekspertów (dwóch specjalistów spoza Katowic i dwóch pracowników Medialabu) zgodnie ze zdefiniowanymi wcześniej kryteriami. Podczas naboru Medialab organizuje otwarte spotkania konsultacyjne dla zainteresowanych. W ramach dwóch edycji programu rozdane zostaną granty w łącznej kwocie 50 000 złotych.
Uwaga! Zgłoszenia przyjmowane są do 6 maja 2019 r.
Możesz zrealizować projekty takie jak:
– warsztaty (np. dla paczki Twoich znajomych, w klasie, po zajęciach/lekcjach itp, dla swoich uczniów/studentów)
– aplikacje mobilne i webowe (jeśli Twoja aplikacja związana będzie z Katowicami, uzyska dodatkowe punkty! Sprawdź więcej w karcie oceny projektu),
– instalacje artystyczne (np. rzezba prezentowana dostępna w przestrzenii publicznej lub w galerii na terenie Katowic),
– badania (np. uczestnictwa w kulturze, analizy danych),
– inne (projekty interdyscypliarne).
Więcej: https://mikrogranty.medialabkatowice.eu
Medioznawca, teoretyk mediów cyfrowych, animator kultury, profesor nadzwyczajny w Zakładzie Filozofii Polityki i Komunikacji Społecznej UMCS. Kurator i współtwórca wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Autor i redaktor książek: Interfejsy. Cyfrowe technologie w komunikowaniu (Wrocław 2010), Kulturowe kody technologii cyfrowych (Lublin 2011), Mindware. Technologie dialogu (Lublin 2012), Postmedia. Cyfrowy kod i bazy danych (Lublin 2013). Współtwórca i członek zarządu Fundacji Instytut Kultury Cyfrowej (www.kulturacyfrowa.org).
Członkini Zarządu Centrum Cyfrowego, muzeolożka, antropolożka, badaczka, doktorantka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ, współautorka inicjatywy Laboratorium muzeum oraz grupy badawczej Kierunek zwiedzania, kierowniczka Pracowni Otwierania Kultury w Centrum Cyfrowym. Wykłada(ła) na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie SWPS oraz Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych. Prowadzi badania publiczności instytucji kultury, specjalizuje się w badaniu doświadczenia zwiedzających w muzeach. Współpracuje z instytucjami poszukującymi efektywnych sposobów angażowania publiczności.
Pracownik instytucji Katowice Miasto Ogrodów, organizator wydarzeń kulturalnych. Koordynuje projekty Medialab i Shared Cities, w ramach którego przeprowadzono badania uczestników katowickich wydarzeń (www.dataforculture.eu). W przeszłości pracował w zespołach organizacyjnych takich wydarzeń jak Art+bits festival i Katowice Street Art Festival. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku zarządzanie kulturą.
Pracuje w instytucji Katowice Miasto Ogrodów, współkoordynuje projekt Medialab Katowice i odpowiada za promocję i komunikację ze społecznością. Koordynowała takze projekt badawczy Shared Cities: Creative Momentum. Liderka zespołu kuratorskiego przygotowującego projekt Promenada na południe. Historia ulicy Kościuszki. Odbyła staż Parlamencie Europejskim, w przeszłości związana była z organizacjami studenckimi, aktualnie działa także w stowarzyszeniu GRUBA. Absolwentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Śląskim oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.