Rzeczywistość rozszerzona (ang. Augmented Reality, AR) to system łączący świat rzeczywisty z generowanym komputerowo. Zazwyczaj wykorzystuje się obraz z kamery, na który nałożona jest generowana w czasie rzeczywistym grafika 3D. Zapraszamy na warsztaty, w czasie których uczestnicy nauczą się m. in. projektowania i zastosowania aplikacji rzeczywistości rozszerzonej.
AR definiuje się jako system:
Technologie te stają się coraz bardziej powszechne oraz możliwe są do wykorzystania na naszych komputerach, smartfonach, tabletach czy specjalnie dedykowanych okularach rzeczywistości wirtualnej/rozszerzonej. Spotykamy je także w grach komputerowych (np. Pokemon GO), komunikatorach oraz mediach społecznych (np. Messenger, Snapchat, Tik Tok), aplikacjach marketingowych do urządzenia wnętrz (np. IKEA Place) oraz w licznych aplikacjach kulturowych czy wspierających osoby niepełnosprawne.
Dla kogo?
Warsztat jest przeznaczony dla osób nie mających żadnych umiejętności programistycznych, lub mających podstawowe umiejętności. Zapraszamy animatorów kultury, pedagogów pracujących z młodzieżą, marketingowców, licealistów oraz studentów wszystkich kierunków, którzy zainteresowani są nowymi technologiami. Również osoby mające doświadczenie w programowaniu znajdą coś dla siebie.
Czego się nauczysz?
Rejestracja
Obowiązuje rejestracja, dostępna tutaj.
Warsztat jest częścią mini-festiwalu Medialab Comeback.
Dr Artur Gunia, filozof, informatyk, kognitywista, adiunkt w Zakładzie Kognitywistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego zainteresowania badawcze dotyczą: wzmocnienia poznawczego przy wykorzystaniu technologii rzeczywistości rozszerzonej i mieszanej, oraz ich wpływu na procesy poznawcze, filozofii transhumanistycznej zwłaszcza kwestii wolności morfologicznej i cyborgizacji. Prowadzi badania dotyczące oddziaływania robotów społecznych na ludzkie emocje. Autor pracy doktorskiej pod tytułem.: „Wzmocnienie poznawcze w kontekście transhumanistycznym. Teoria, praktyka oraz konsekwencje wpływu technologii kognitywnych na człowieka” i kilkunastu artykułów naukowych z zakresu oddziaływania technologii informatycznych na zdolności poznawcze człowieka.