Celem warsztatów, prowadzonych przez eksperta data science Piotra Migdała, jest dokonanie analizy sieciowej – zbadanie deklarowanego zainteresowania katowiczan udziałem w wydarzeniach kulturalnych. Mowa tu o różnych typach uczestnictwa – udziale w wykładzie, koncercie, warsztacie, jednorazowej akcji. Stworzone podczas warsztatów prototypy narzędzi, pozwalających na eksplorowanie oraz wizualizację danych na temat aktywności i zainteresowań użytkowników mediów społecznościowych, dostarczą nowych informacji o uczestnictwie w kulturze w stolicy Górnego Śląska.
Facebookowe strony i grupy o tematyce kulturalnej tworzą kolejny obieg informacyjny, ale pełnią także rolę medium, w ramach którego pojawiają się nowe typy działalności kulturalnej, funkcjonujące w oparciu o społecznościowe, oddolne zaangażowanie. Traktujemy media społecznościowe jako platformy wspierające budowanie oraz integrowanie lokalnych społeczności zainteresowanych kulturą.
Kulturalne Big Data Katowic
Zebraliśmy publiczne dane pochodzące z ponad 100 stron oraz grup, poświęconych działalności kulturalnej w Katowicach, co daje dostęp do 200 tys. postów oraz treści na temat 6 tys. wydarzeń z lat 2010–2016. Mowa tu o szeroko pojętych działaniach – festiwalach, cyklicznej aktywności prowadzonej przez instytucje kultury oraz media, oddolnych inicjatywach osób zainteresowanych np. architekturą, a także unikalnych wydarzeniach – pikietach, marszach, performensach.
Interesujący nas przedział czasowy wybrano nie tylko na podstawie tego, że to właśnie w drugiej dekadzie XXI w. media społecznościowe stały się istotnym kanałem komunikacji, ale także dlatego, iż w tym okresie wzrosła rola kultury w Katowicach, m.in. w związku ze staraniami miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.
W kilkunastoosobowej grupie warsztatowej znaleźli się badacze kultury, pracownicy instytucji kultury, ale także programiści i projektanci, którzy otrzymają dostęp do publicznych danych na temat wydarzeń kulturalnych w Katowicach pozyskanych wcześniej za pomocą publicznie dostępnego API. Różnorodne kompetencje uczestników pozwolą na stworzenie prototypów narzędzi, umożliwiających eksplorację oraz interaktywną wizualizację informacji pochodzących z Facebooka.
Jak wykorzystać analizę danych w codziennej pracy twórcy kultury?
Co może przynieść analiza dużych zbiorów danych będących zapisem aktywności kulturalnej w stolicy Górnego Śląska? Dzięki metodologii data science i wizualizacji danych dowiemy się, kto tworzy kulturę w Katowicach, a więc jakie typy tzw. aktorów – aktywistów, instytucji kultury, stowarzyszeń, nieformalnych grup – zajmują się aktywnością kulturalną. Przekonamy się także, jakie katowickie wydarzenia w ostatnich latach cieszyły się największym zainteresowaniem uczestników. Uda nam się także wyodrębnić różne grupy odbiorców kultury oraz powiązania między nimi. Być może osoby zainteresowane festiwalami muzycznymi pojawiają się również na wydarzeniach teatralnych, a kinomani, poza srebrnym ekranem, cenią sobie wernisaże sztuki.
Analiza danych ilościowych, m.in. informacji przestrzennych i oddających interakcję między użytkownikami, wskaże ponadto, które inicjatywy budzą największe zainteresowanie odbiorców i czy biorą oni udział w kolejnych ich edycjach – zbadamy tym samym lojalność uczestników kultury.
Dzięki ustaleniu tzw. geografii wydarzeń wyodrębnimy najbardziej zaangażowane kulturalnie rejony miasta, a nawet pory roku, w których na danym terenie organizuje się najwięcej działań.
Opracowane narzędzia będą mogły zostać wykorzystane m.in. przez instytucje kultury, które dowiedzą się więcej na temat preferencji odbiorców ich działań. Analiza danych ilościowych wskaże potencjalne kierunki dalszych aktywności, ujawni, gdzie Katowiczanie lokują swoją uwagę i czas w obszarze kultury. Tego typu narzędzia ułatwiają pracę twórcom kultury, pomagają dysponować zasobami instytucji, są także cennym źródłem informacji dla badaczy kultury i aktywistów miejskich.