Nawet rdzenni katowiczanie rzadko domyślają się powiązania ulicy Kościuszki z jej niegdysiejszym początkiem przy Rynku. Ulica Pocztowa jest dzisiaj uważana za krótką przecznicę połączoną zakrętem z Młyńską, tymczasem pierwotnie, podobnie jak Kościuszki, była fragmentem wyjątkowo długiej ulicy Beaty (Beatestrasse), wiodącej z centrum Katowic do folwarku i przedsiębiorstw przemysłowych w Brynowie.
Przygotowany przez prof. Irmę Kozinę wykład przybliża słuchaczom dzieje malowniczej architektury, powstającej przy słynnej Promenadzie na Południe w czasach jej świetności.
Wykład zilustrowany jest archiwalnym materiałem ikonograficznym, ukazującym historyczną zabudowę centrum, która nie przetrwała do czasów obecnych.
Specjalizuje się w badaniach nad sztuką nowoczesną i współczesną, zajmuje się też metodami interpretacji dzieł sztuki oraz historią urbanistyki.
W latach 1983–1988 studiowała w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, uzyskując tytuł magistra na podstawie rozprawy napisanej pod kierunkiem prof. dr hab. Jana K. Ostrowskiego.
W 1997 roku uzyskała tytuł doktora w Uniwersytecie Wrocławskim, przedstawiając dysertację o pałacach i zamkach górnośląskich, napisaną pod opieką naukową prof. Dr hab. Ewy Chojeckiej.
W 2007 r. uzyskała habilitację w Uniwersytecie Warszawskim prezentując publikację „Chaos i uporządkowanie. Dylematy architektoniczne na przemysłowym Górnym Śląsku w latach 1763–1955”.
W ramach projektu Design Silesia przeprowadziła projekt badawczy, którego efektem jest m.in. publikacja „Ikony dizajnu w województwie śląskim”.
W 2015 r. wydała książkę poświęconą historii polskiego wzornictwa, zatytułowaną „Polski design”. Prowadzi też rubrykę „Ikony Designu” na łamach wydawanego przez Stowarzyszenie Architektów Polskich pisma „ARCH”.