MapLab jest grupą roboczą Medialabu Katowice, która pod opieką moderatorów prowadzi analizy dotyczące zagospodarowania przestrzennego i urbanistyki Katowic. By śledzić rozwój i parametry terenów o różnych funkcjach, zespół korzysta z otwartego oprogramowania z zakresu systemów informacji geograficznej (GIS) oraz danych udostępnionych przez urząd miasta.
Uczestnicy MapLabu uczą się odczytywać, porządkować i przetwarzać dane przestrzenne odnoszące się do zagadnień urbanistycznych o różnym stopniu skomplikowania. Dzięki współpracy z grupami projektantów członkowie grupy zapoznają się z różnymi sposobami przedstawiania wykonanych analiz. W 2015 roku zespół rozwija projekt mapowy katowickiebudynki.eu, prowadzone są również badania wybranych obszarów miasta, m.in. dzielnicy Dąb i ulicy Kościuszki.
Pierwsze spotkanie grupy w ramach nowego jesiennego cyklu odbędzie się 10 października. W jego trakcie nauczymy się podstaw obsługi oprogramowania GIS, przejrzymy bazy danych na temat Katowic i wykonamy proste analizy. Ponadto przygotujemy materiały archiwalne dotyczące kamienic położonych przy ul. Kościuszki, które wykorzystamy na kolejnych warsztatach.
Członkiem grupy może zostać każda osoba zainteresowana analizowaniem rozwoju przestrzennego miast. Zalecane jest posiadanie laptopa z uprawnieniami administratora, na którym będzie można zainstalować oprogramowanie.
Podczas wizyty w Archiwum Miejskim w Katowicach dokonamy kwerendy materiałów źródłowych na temat ulicy Kościuszki. Interesować będą nas przede wszystkim informacje związane z budynkami: plany, szkice, projekty witryn i inne dokumenty. Pozyskane materiały wykorzystamy na kolejnych etapach realizacji projektu.
W trakcie spotkania nauczymy się podstaw obsługi oprogramowania GIS, przejrzymy bazy danych na temat Katowic i wykonamy proste analizy. Ponadto przygotujemy materiały archiwalne dotyczące kamienic położonych przy ul. Kościuszki, które zostaną wykorzystane w projekcie Wczytani w Kościuszki.
Spacer ulicą Kościuszki rozpoczniemy przy dworcu kolejowym, następnie pójdziemy w górę i na południe aż do skrzyżowania z ul. Gawronów. Przejdziemy najstarszy i historycznie najciekawszy odcinek tej najdłuższej ulicy Katowic, kończąc na historycznej granicy z Brynowem. Dowiemy się m.in. o katowickiej burżuazji początków XX wieku, o zawikłanych dziejach Parku Kościuszki, a także o Aleksandrze Śląskiej i Hansie Bellmerze – wszystko to w trójgłosie opowieści przewodnika, dokumentów epoki i żywej pamięci spacerowiczów.
Wraz ze studentami kierunku Kultury Mediów na Uniwersytecie Śląskim przejrzymy zasoby sieciowe w poszukiwaniu danych źródłowych o ulicy Kościuszki. Znalezione treści umieścimy w bazie danych, by podczas kolejnego spotkania MapLabu przenieść je do Wikipedii.
Podczas drugiego spotkania ze studentami kierunku Kultury Mediów na Uniwersytecie Śląskim przejrzymy zasoby sieciowe w poszukiwaniu danych źródłowych o ulicy Kościuszki. Zbadamy zdigitalizowane zasoby umieszczone w różnych repozytoriach. Znalezione treści umieścimy w bazie danych, by w przyszłości przenieść je do Wikipedii.
Nauczymy się, jak działa Wikipedia i jak dodawać do niej treści. Następnie przystąpimy do tworzenia szkiców artykułów, korzystając z opracowanych wcześniej danych na temat ulicy Kościuszki (treści ze Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, a także skanów materiałów z Archiwum Miasta Katowice).
W pierwszej części spotkania będziemy kontynuować uzupełnianie Wikipedii. Następnie na podstawie danych z OpenStreetMap utworzymy interaktywną mapę budynków w serwisie CartoDB.
Uczestnicy zapoznają się z metodami tworzenia wizualizacji danych przestrzennych. Poruszony zostanie problem przekształcania dużych zbiorów informacji w łatwą do zrozumienia i przystępną reprezentację graficzną z zachowaniem dobrych praktyk projektowych. Główne zagadnienia towarzyszące spotkaniu to budowanie znaczeń za pomocą wizualizacji w celu szybkiego tworzenia hipotez i wydobywania wiedzy z danych. Zobacz więcej.
Korzystając ze zgromadzonych wcześniej treści na temat ulicy Kościuszki, dowiemy się, jak za pomocą danych źródłowych w postaci arkusza utworzyć podkład mapowy w aplikacji Mapbox TileMill.
Architekt i filozof zaangażowany w projekty dotyczące planowania partycypacyjnego, historii urbanistyki i analizy danych przestrzennych. Członek Rady Towarzystwa Urbanistów Polskich i Zarządu Fundacji Napraw Sobie Miasto. W ramach projektu Medialab Katowice prowadzi grupę roboczą Maplab, zajmującą się badaniami współczesnego i historycznego zagospodarowania miasta. Współpracuje z redakcją „Autoportretu. Pisma o dobrej przestrzeni”, wydawanego przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie.
Absolwent wydziału elektrycznego Politechniki Śląskiej. Na co dzień pracuje jako front-end developer w jednej ze śląskich firm. W wolnych chwilach dokłada swoją cegiełkę do projektów OpenStreetMap oraz Wikipedia. Członek zarządu stowarzyszenia OpenStreetMap Polska.
Projektant freelancer i nauczyciel akademicki, od 2011 roku pracownik macierzystej ASP w Katowicach w pracowniach Projektowania Informacji Wizualnej i Typografii, gdzie obecnie pisze pracę doktorską. Zajmuje się przede wszystkim projektowaniem informacji, publikacji i identyfikacji wizualnej. Współpracuje między innymi z instytucjami kultury: Medialabem Katowice i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Angażuje się w organizację wydarzeń projektowych i działania organizacji non-profit wykorzystujących narzędzia projektowe w celach edukacyjnych.