Jak opowiadać historie w kulturze nadmiaru danych? W jaki sposób przekształcić duże zbiory informacji w narracje angażujące mieszkańców? Czy technologie sieciowe mogą pomóc w budowaniu miejskich tożsamości?
Wraz z Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie zapraszamy na seminarium poświęcone narracjom miejskim w ramach cyklu „Dziedzictwo. Tu przeszłość spotyka się z przyszłością”. Wydarzenie towarzyszy otwarciu wystawy Medialabu prezentującej historię ulicy Kościuszki w Katowicach.
Podczas spotkania zaprezentowane zostaną m.in. dwa projekty prezentujące historię miasta za pomocą baz danych i języka wizualnego – Dane Warszawskie z Muzeum Warszawy oraz najnowsze przedsięwzięcie Medialabu poświęcone historii Katowic.
Seminarium otworzy wykład na temat roli dziedzictwa w budowaniu tożsamości i rozwoju współczesnych miast, a zakończy dyskusja z udziałem ekspertów – Grzegorza Piątka, Karola Piekarskiego, Klementyny Świeżewskiej i Constanze Schröder ze Stadtmuseum w Berlinie.
Wydarzeniu towarzyszą warsztaty, które nauczą kuratorów, animatorów, pracowników instytucji i organizacji pozarządowych, jak przygotować dobry brief i skutecznie współpracować z firmami technologicznymi tworzącymi wystawy, aplikacje czy strony www poświęcone kulturze i dziedzictwu.
Dyskusja z udziałem Grzegorza Piątka, Karola Piekarskiego, Klementyny Świeżewskiej i Constanze Schröder. Prowadzenie: dr Michał Wiśniewski (Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie)
Podczas warsztatu pokażemy, jak sprawnie przekuć wielką wizję na konkretny plan. Przekonamy się, dlaczego misja i wizja projektu jest kluczowa oraz dlaczego warto poznać swojego użytkownika. Za pomocą kilku narzędzi opracujemy „product canvas”, nauczymy się stawiać konkretne pytania i definiować założenia. Wszystko po to, by zbudować końcowy brief, czyli niezbędną bazę w dalszych etapach procesu projektowego.
Uwaga: rejestracja zamknięta
Wzbudzająca zachwyt „wystawa miejskiej architektury” czy ruchliwa droga wylotowa z centrum na południe miasta? Wystawa o historii ulicy Kościuszki przygotowana na bazie unikatowych materiałów z Archiwum Urzędu Miasta, starych map, fotografii, szkiców szyldów sklepowych i planów architektonicznych. (więcej informacji)
Miejsce: ul. Kościuszki 39, wstęp wolny
Grzegorz Piątek, krytyk architektury, badacz dziejów Warszawy, kurator, publicysta, z wykształcenia architekt. Autor biografii Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego (2016). Współautor innych publikacji poświęconych Warszawie, m.in. Warschau. Der thematische Führer durch Polens Hauptstadt (2009), SAS. Ilustrowany atlas architektury Saskiej Kępy (2012), AR/PS. Architektura Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka (2012) oraz cyklu Archimapa. Opublikował także Lukier i mięso. Wokół architektury w Polsce po 1989 roku (z Jarosławem Trybusiem i Marcinem Kwietowiczem, 2013). W latach 2005–2011 członek redakcji miesięcznika „Architektura-murator”, obecnie stały felietonista „Gazety Stołecznej” i „Esquire”. W 2008 roku współtworzył wystawę Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings nagrodzoną Złotym Lwem na XI Biennale Architektury w Wenecji. Obecnie pisze pracę doktorską poświęconą wystawom o Warszawie przygotowanym za prezydentury Stefana Starzyńskiego. Kurator wystawy Dane Warszawskie w Muzeum Warszawy.
Karol Piekarski, badacz kultury sieciowej, prowadzi Medialabu Katowice. Realizuje interdyscyplinarne projekty badawcze i wystawiennicze związane z analizą i wizualizacją danych na temat miasta. Opublikował m.in. Metody badania i odkrywania miasta oparte na danych (2015) oraz Kultura danych. Algorytmy wzmacniające uwagę (2017).
Constanze Schröder studiowała etnologię europejską na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie oraz zarządzanie kulturą. Pracowała dla różnych muzeów i fundacji; była doradcą naukowym Stowarzyszenia Muzeów Brandemburgii (Museumsverband Brandenburg). W berlińskim muzeum miejskim (Stadtmuseum Berlin) założyła i kieruje działem edukacji i komunikacji. Jako kuratorka odpowiada za bieżącą wystawę [Probe]Räume ([Testowe] przestrzenie) w Märkisches Museum, która zaprasza zwiedzających do dyskusji o muzeach. Jednym z głównych obszarów jej pracy są projekty partycypacyjne.
Klementyna Świeżewska, socjolog i architekt, doktorantka w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się analizą historycznych danych statystycznych. Współpracuje z instytucjami kultury przy tworzeniu i realizacji ekspozycji. Odpowiada za oprawę plastyczną dwóch wystaw czasowych w Muzeum Warszawskiej Pragi. Kuratorka Danych Warszawskich i Dziejów Kamienic.
Michał Wiśniewski, absolwent historii sztuki i architektury, badacz historii architektury nowoczesnej i jej związków z polityką. Pracuje w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie oraz na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Członek zarządu Fundacji Instytut Architektury. Autor licznych artykułów i książek na temat historii architektury, kurator i współkurator wystaw architektonicznych.