Chcesz dołączyć do Medialabu i pomóc nam zbadać kulturę w Katowicach, realizując własny mikroprojekt badawczy? Jeśli Twój pomysł wpisuje się w nasze założenia, możesz otrzymać mikrogrant i wsparcie merytoryczne zespołu Medialabu. Interesują nas różnego rodzaju działania: kwerendy, badania fokusowe, analizy, opracowania zbiorów danych, a także narzędzia badawcze, np. skrypty do pobierania danych z Sieci. Wyniki Twojej pracy zaprezentujemy w październiku 2017 roku na wystawie i później w publikacji podsumowującej działania Medialabu w ramach projektu Shared Cities.
Zapraszamy badaczy, studentów, aktywistów miejskich, pasjonatów miasta, osoby o różnych kompetencjach, niezależnie od formalnego wykształcenia. Oprócz tradycyjnych badaczy kultury i miasta – socjologów, kulturoznawców, urbanistów, ekonomistów etc. – chętnie zaangażujemy do współpracy programistów, analityków danych, projektantów i inne osoby pracujące z danymi, które zaproponują niestandardowe podejście do badania.
23.12.2016: rozpoczęcie naboru
31.01.2017: termin nadsyłania zgłoszeń (decyduje data wpływu)
07.02.2017: ogłoszenie wyników (pobierz pdf)
31.05.2017: termin oddania wyników badań
Poza poziomem merytorycznym zgłaszanych propozycji, najważniejszym kryterium oceny będzie to, na ile wpisują się one w działanie Medialabu. Istotny jest dla nas nie tylko temat researchu, ale również udostępnienie wytworzonych danych na otwartej licencji, tak by można je było wykorzystać w dalszych badaniach. Przed podjęciem decyzji o udziale w konkursie zapoznaj się z założeniami projektu.
Przyznamy maksymalnie 8 mikrograntów w kwocie 2500 zł brutto (w uzasadnionych przypadkach może to być wyższa kwota do 4000zł brutto).
Propozycje będą oceniane przez członków zespołu badawczego Medialabu, dr. Karola Piekarskiego i Paulinę Urbańską we współpracy z dr Anną Maj z Uniwersytetu Śląskiego. Zobacz regulamin, kartę oceny oraz formularz zgłoszeniowy.
Jeśli masz pytania lub wątpliwości, skontaktuj się z nami pod adresem mikrogranty@medialabkatowice.eu.
Prowadzimy badanie działań kulturalnych w Katowicach ze szczególnym uwzględnieniem ich miastotwórczego charakteru. Interesuje nas, jak działania w przestrzeni miejskiej przenikają się z aktywnością użytkowników mediów społecznościowych. Próbujemy wykorzystać potencjał badawczy cyfrowych narzędzi do analizy i wizualizacji danych.
Kto tworzy kulturę w Katowicach?
Jak rozpoznać i przedstawić bogatą sieć twórców kultury w Katowicach – duże wydarzenia i oficjalne instytucje, ale także miłośników miasta, aktywistów, pasjonatów działających w Sieci? Dzięki mapowaniu aktorów kulturalnych – oddolnych twórców i propagatorów treści, miłośników miasta, ale też oficjalnych podmiotów – postaramy się zwizualizować sieć twórców kultury w Katowicach. Szczególną uwagę będziemy przywiązywać do aktywności podmiotów i organizacji w internecie, która często umyka uwadze badaczy i mediów głównego nurtu. Badanie to prowadzimy w oparciu o dane pozyskane z Sieci, przede wszystkim z mediów społecznościowych.
Skąd przyjeżdżają do miasta uczestnicy wydarzeń kulturalnych?
Skąd przyjeżdżają do miasta uczestnicy koncertów, festiwali, spotkań dyskusyjnych i warsztatów? Ilu Katowiczan, mieszkających w jakich dzielnicach, bierze udział w wydarzeniach? Czy są one dostępne za pomocą komunikacji publicznej? Z jakich środków transportu korzystają widzowie? Odpowiedzi na te pytania pozwolą nam zweryfikować, jaki zasięg mają poszczególne instytucje (dzielnicowy, miejski, metropolitalny, ponadregionalny), a także w jakim stopniu są one dostępne dla wszystkich mieszkańców. W tej części badań korzystamy przede wszystkim z danych nt. miejsc zamieszkania uczestników wydarzeń pochodzących z badań ankietowych, a także z danych nt. komunikacji publicznej w mieście.
Jak uczestnicy wydarzeń kulturalnych animują centrum Katowic?
Interesuje nas, w jakim stopniu uczestnicy wydarzeń kulturalnych ożywiają centrum miasta. Czy przyjeżdżają tu specjalnie by wziąć udział w danym wydarzeniu, czy też robią to po pracy lub przy okazji załatwiania innych spraw w Katowicach? Jak poruszają się po mieście? Ile wydają pieniędzy? Czy korzystają z oferty pubów i restauracji, a może po prostu wybierają się na spacer w przestrzeniach publicznych miasta? Czy goście wydarzeń odbywających się w strefie kultury przemieszczają się do centrum, czy wracają prosto do swoich domów? By odpowiedzieć na te pytania, zbieramy dane za pomocą ankiet, a wyniki chcielibyśmy pogłębić badaniem fokusowym.
Jakie są topowe katowickie wydarzenia ostatnich lat?
W tej części badania spróbujemy określić dynamikę życia kulturalnego Katowic od momentu rozpoczęcia przez miasto starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Na podstawie danych pozyskanych z Sieci zbadamy najważniejsze wydarzenia i trendy z tego okresu. Czy były to letnie festiwale muzyczne? Metamorfoza ulicy Mariackiej? A może otwarcie Muzeum Śląskiego i koncerty w strefie kultury? Mamy nadzieję, że uda nam się to sprawdzić dzięki danym z internetowych serwisów informacyjnych oraz mediów społecznościowych.
Jak użytkownicy Sieci kreują nowy wizerunek miasta?
Jak użytkownicy Sieci zaprzęgają media społecznościowe do tworzenia współczesnych miejskich tożsamości w oparciu o lokalne dziedzictwo: żywe historie, ważne dla mieszkańców miejsca czy tradycje przemysłowe? Korzystając z danych pozyskanych z Sieci, badamy, w jaki sposób pasjonaci miasta budują nową mitologię Katowic, publikując fotografie miasta, materiały archiwalne, zdjęcia neonów, ikon architektury itd. Research przeprowadzimy na podstawie danych z mediów społecznościowych, m.in. serwisów Facebook i Instagram, być może pokusimy się również o bardziej szczegółowe badanie najbardziej aktywnych twórców treści.
Listę ocenionych zgłoszeń z informacją o dofinansowaniu można pobrać w pliku pdf. Ze względu na duże zainteresowanie konkursem oraz wysoki poziom zgłoszeń postanowiliśmy przyznać 8 mikrograntów o łącznej wysokości 24500PLN. W ciągu tygodnia prześlemy uczestnikom konkursu karty ze szczegółową oceną zgłoszeń oraz skontaktujemy się z wybranymi osobami w celu ustalenia szczegółów współpracy. Zainteresowanym osobom udostępnimy pełną dokumentację mailowo, w takim przypadku prosimy o kontakt pod adresem info@medialabkatowice.eu.
Shared Cities: Creative Momentum to wspólne przedsięwzięcie instytucji Katowice Miasto Ogrodów oraz Goethe-Institut (DE), Czech Centres (CZ), reSITE (CZ), Academy of Fine Arts and Design in Bratislava (SK), Association of Belgrade Architects (RS), Contemporary Architecture Centre (HU), KUNSTrePUBLIK (DE), Mindspace (HU), Old Market Hall Alliance (SK), Res Publica – Cities Magazine (PL). Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Kreatywna Europa. Partnerem lokalnym jest Regionalny Instytut Kultury w Katowicach.