Uczestnicy warsztatów zapoznają się z alternatywnym podejściem do badania miasta. Poruszone zostaną zagadnienia związane ze zrównoważonymi działaniami miejskimi, a analiza i wizualizacja danych posłużą jako narzędzia w procesie identyfikacji potrzeb oraz rozwiązywania problemów.
Pretekstem do działań będą materiały i obserwacje dotyczące zieleni miejskiej w Katowicach pochodzące z projektu wystawy Aptetyt na radykalną zmianę. Katowice 1865–2015. Przeprowadzone analizy pokazały, że połowę powierzchni miasta zajmują tereny zielone, ale tylko niewielka ich część znajduje się w śródmieściu.
Podczas warsztatów wykorzystamy zbiory danych przestrzennych opracowane na podstawie baz danych z Wydziału Geodezji (granice działek ewidencyjnych, granice klasoużytków) i Wydziału Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Katowice (granice terenów zielonych wyznaczone w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta), społecznościowych serwisów mapowych Open Street Map i Wikimapia, a także analizy treści ortofotomapy.
Skoncentrujemy się jednak przede wszystkim na analogowych metodach pracy, wykorzystamy narzędzia z takich dziedzin jak myślenie projektowe (design thinking) oraz myślenie wizualne (visual thinking).
Warsztat będzie się składał z trzech części: po wstępnej dyskusji przejdziemy do analizy dostępnych danych, a następnie metodą burzy mózgów postaramy się wypracować koncepcje rozwiązania problemu dostępności zieleni w Katowicach.
Do wzięcia udziału w wydarzeniu zapraszamy wszystkich chętnych do przeprowadzania realnych zmian w swoich miastach: aktywistów, projektantów, architektów, planistów, dziennikarzy, socjologów, a także wszystkich zainteresowanych pracą w interdyscyplinarnych zespołach.
Projektant freelancer i nauczyciel akademicki, od 2011 roku pracownik macierzystej ASP w Katowicach w pracowniach Projektowania Informacji Wizualnej i Typografii, gdzie obecnie pisze pracę doktorską. Zajmuje się przede wszystkim projektowaniem informacji, publikacji i identyfikacji wizualnej. Współpracuje między innymi z instytucjami kultury: Medialabem Katowice i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Angażuje się w organizację wydarzeń projektowych i działania organizacji non-profit wykorzystujących narzędzia projektowe w celach edukacyjnych.
Projektant freelancer, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W latach 2012–2014 związana z uczelnią zawodowo – w pracowniach Grafiki Edytorskiej oraz Projektowania Publikacji Cyfrowych. Obecnie doktorantka macierzystej uczelni. Zajmuje się głównie projektowaniem identyfikacji i komunikacji wizualnej. Zainteresowana relacjami pomiędzy typografią a technologią oraz projektowaniem zorientowanym na użytkownika. Współpracuje z instytucjami kultury i przedsiębiorcami. Pracę projektanta traktuje jak działalność służącą rozwiązywaniu problemów.